WPS) Wi-Fi Protected Setup) چیست و چگونه کار می کند؟

WPS) Wi-Fi Protected Setup) چیست و چگونه کار می کند؟

WPS) Wi-Fi Protected Setup) چیست و چگونه کار می کند؟

WPS) Wi-Fi Protected Setup) چیست و چگونه کار می کند؟

Wifi protection setup (WPS) یک استاندارد امنیتی شبکه بی سیم است که سعی دارد ارتباط بین روتر و دستگاه های بی سیم را به روشی سریعتر و آسان تر انجام دهد. WPS فقط برای شبکه های بی سیم که از رمز عبور محافظت شده با پروتکل های امنیتی شخصی Wifi Protected Access Personal (WPA) یا Wifi Protected Access2 (WPA2) استفاده می کنند ، کار می کند. WPS در شبکه های بی سیم که از امنیت ناموزون Wired Equivalent Privacy (WEP) استفاده می کنند ، کار نمی کند ، که به راحتی توسط هر هکری با مهارت های اولیه قابل شکستن است. نمی توانید یک دستگاه بی سیم را به یک شبکه بی سیم متصل کنید تا زمانی که از نام شبکه (همچنین Service Set Identifier (SSID) نیز نام برده شود) و رمز عبور آن (که کلید WPA-PSK نیز نامیده می شود) را بدانید. اگر می خواهید دستگاهی مانند تلفن هوشمند یا لپ تاپ خود را به شبکه بی سیم و سپس روی دستگاه خود وصل کنید ، ابتدا باید شبکه ای را که می خواهید به آن متصل شوید انتخاب کنید و سپس رمز امنیتی آن را وارد کنید.

WPS چه کاری می تواند انجام دهد؟

WPS می تواند فرایند اتصال را ساده کند. در اینجا نحوه انجام اتصالات WPS آورده شده است:
  1. ابتدا دکمه وی پی اس را در روتر خود فشار دهید تا کشف دستگاه های جدید روشن شود. سپس شبکه مورد نظر جهت اتصال به دستگاه خود را انتخاب کنید. دستگاه بدون وارد کردن رمز عبور شبکه به طور خودکار به شبکه بی سیم متصل می شود.
  2. دستگاه هایی مانند چاپگرهای بی سیم یا گسترش دهنده های دامنه دکمه WPS خود را دارند که می تواند برای برقراری ارتباط سریع مورد استفاده قرار گیرد. با فشردن دکمه وی پی اس روی روتر و سپس روی آن دستگاه ها می توان به شبکه بی سیم متصل شد.در طی این فرآیند نیازی به وارد کردن داده نیست. WPS به طور خودکار رمز شبکه را ارسال می کند و این دستگاه ها آن را برای استفاده در آینده به خاطر می آورند. در آینده دستگاه ها می توانند بدون استفاده مجدد از دکمه WPS به همان شبکه متصل شوند.
  3. روش سوم شامل استفاده از پین هشت رقمی است. همه روترهای دارای وی پی اس فعال دارای یک کد PIN هستند که به صورت خودکار تولید می شود و توسط کاربران قابل پیکربندی نیست. این پین را می توانید در صفحه پیکربندی WPS موجود در روتر خود پیدا کنید. بعضی از دستگاه ها بدون دکمه WPS هستند اما با پشتیبانی WPS آن PIN را می خواهند. اگر پین وارد شود ،آنها خود را تأیید هویت می کنند و به شبکه بی سیم متصل می شوند.
  4. آخرین روش نیز شامل استفاده از پین هشت رقمی است. برخی از دستگاه ها بدون دکمه WPS اما با پشتیبانی WPS پین مشتری ایجاد می کنند. این پین را می توان در پنل های پیکربندی بی سیم روتر خود وارد کرد و سپس روتر از آن برای افزودن آن دستگاه به شبکه استفاده می کند.
دو روش اول سریع هستند اما دو روش آخر هیچ مزیتی در رابطه با زمان اتصال دستگاه ها به شبکه بی سیم شما ندارند. پین هشت رقمی باید تایپ شود و تایپ رمز شبکه بی سیم فقط کند است. روش چهارم اتصال به شبکه بی سیم حتی کندتر است زیرا باید به قسمت پیکربندی بی سیم روتر دسترسی پیدا کنید و پین تایپ شده توسط دستگاه سرویس گیرنده تایپ شود.

مزایای WPS

WPS نام شبکه (SSID) و کلید امنیتی WPA را به طور خودکار برای نقطه دسترسی دارای وی پی اس در شبکه فعال می کند. هنگام اتصال دستگاه های مجهز به WPS ، کلید امنیتی یا عبارت عبور SSID مشخص نیست. کلیدهای WPS به طور تصادفی تولید می شوند بنابراین هیچ کس نمی تواند کلید امنیتی یا عبارت عبور شما را حدس بزند یا بفهمد. دنباله های طولانی از کدهای هگزادسیمال یا عبارات عبور نیازی به وارد کردن ندارند. پروتکل احراز هویت قابل توسعه (EAP) برای مبادله ایمن اطلاعات و اطلاعات کاربری شبکه از طریق هوا استفاده می شود که یکی از پروتکل های احراز هویت است که در WPA2 استفاده می شود.

معایب WPS

حالت شبکه که در آن دستگاههای بی سیم مستقیماً بدون نقطه دسترسی به یکدیگر ارتباط می یابند ، از طریق WPS پشتیبانی نمی شود. اگر دستگاه های WiFi موجود در شبکه دارای گواهی WPS یا سازگار با WPS باشند نمی توان از WPS استفاده کرد. اضافه کردن غیر سرویس گیرنده WPS هنگامی که توالی های طولانی از نویسه های هگزادسیمال توسط فناوری WPS تولید می شود ، دستگاه را به شبکه وصل می کند.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن