فیلترینگ تلگرام و توئیتر در ایران

تلگرام در ایران

قبل از فیلترینگ، پیام رسان تلگرام تقریباً ۴۰ میلیون کاربر فعال در ایران داشت. و ۶۰ درصد از پهنای باند اینترنت کشور برای استفاده از این برنامه استفاده می‌شود. در پی ناآرامی های ناشی از استفاده از وایبر و لاین، دولت ایران توجه خود را به خبرنگاران تلگرام معطوف کرده است. از جمله دلایل این امر می‌توان به سرعت و امنیت بالای این پیام رسان ها، علاوه بر قابلیت انتقال گروه ها از برنامه قدیمی به این نرم افزار با استفاده از پیوندهای دعوت اشاره کرد.     موضوع فیلترینگ تلگرام بارها مورد بررسی قرار گرفته و همواره محدودیت هایی را برای دسترسی کاربران به آن اعمال کرده است، به طوری که دسترسی کاربران به این پیام رسان ها همواره به طور جدی مختل شده است. در تظاهرات ۲۹ ژانویه ۲۰۱۷، تلگرام بیش از یک هفته از دسترس کاربران ایرانی خارج بود و سرانجام در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۷ دوباره در دسترس قرار گرفت.   تجربه فیلتر شدن دوبار تلگرام در ایران نشان می‌دهد که کاربران ایرانی نه به پیام رسان های خارجی مانند واتس اپ مهاجرت کرده اند و نه مشتری پیام رسان های داخلی مانند سروش شده اند بلکه به دنبال فیلتر هستند. نظرسنجی انجام شده توسط مرکز نظرات دانشجویی ایران در اکتبر ۲۰۱۶ نشان داد که پس از فیلتر شدن تلگرام برای حدود شش ماه، علیرغم فشار عمومی دولت ایران برای وادار کردن مردم به استفاده از پیام های رسانه های داخلی به جای تلگرام، اکثر کاربران همچنان از پیام رسان استفاده می‌کنند.

توئیتر در ایران

توییتر یک شبکه اجتماعی و سرویس میکروبلاگینگ است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ۲۸۰ کاراکتر را در یک پیام متنی به نام توییت ارسال کنند. توییت ها در ابتدا محدود به ۱۴۰ کاراکتر بودند، اما در ۷ نوامبر ۲۰۱۷، این محدودیت به ۲۸۰ نویسه در هر توییت افزایش یافت، بدون احتساب چینی، ژاپنی و کره ای. کاربران ثبت شده در توییتر می‌توانند پست بگذارند، به آنها پاسخ دهند و دوست داشته باشند، اما کاربران ثبت نشده فقط می‌توانند توییت ها را مشاهده کنند. کاربران همچنین می‌توانند از طریق وب سایت توییتر، پیامک یا نرم افزار برنامه تلفن همراه به توییتر دسترسی پیدا کنند.  
آیا توئیتر و تلگرام رفع فیلتر خواهند شد؟

آیا توئیتر و تلگرام رفع فیلتر خواهند شد؟

توییتر در مارس ۲۰۰۶ توسط جک دورسی، نوآ گلس، بیز استون و ایوان ویلیامز ایجاد شد و در جولای ۲۰۰۶ راه اندازی شد. این میکروبلاگینگ در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر داشت که روزانه ۳۴۰ میلیون توییت ارسال می‌کرد و بیش از ۱۶ میلیارد جستجو انجام می داد. در سال ۲۰۱۳، توییتر به عنوان یکی از ده وب سایت برتر در لیست محبوب ترین وب سایت ها معرفی شد و همچنین به عنوان “پیام کوتاه اینترنتی” توصیف شد. از سال ۲۰۱۸، توییتر بیش از ۳۲۱ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. همچنین از سال ۲۰۱۵ تا امروز، توییتر موضوع بحث و اخبار گسترده ای برای اطلاع رسانی سیاست آمریکا بوده است. در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، توییتر بزرگترین منبع خبری آن روز بود و ۴۰ میلیون توییت مربوط به انتخابات در ساعت ۱۰ شب به وقت تهران ارسال شد.

بحث رفع فیلتر شدن توئیتر و تلگرام در ایران

ایسنا: معاون مطالعات فرهنگی مرکز تحقیقات همایش های شورای اسلامی تأکید کرد: منطق و روش اصلی طرح حمایت از کاربران فضای مجازی، تنظیم فضای مجازی است و مشکلی در فیلترینگ وجود ندارد. مسعود فیاضی در نشست خبری طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی اظهار داشت: منطق این طرح بر اساس تجربیات کشورهای مختلف است و برای تهیه آن کار کارشناسی انجام شده است. این طرح در ابتدا به عنوان طرحی برای حفاظت از فضای مجازی اعلام شد، اما از نوامبر سال گذشته تغییرات متعددی را متحمل شده است. دو هفته پیش ویرایش سوم این طرح تهیه شد و در بازنگری این طرح از نظرات متخصصان و متخصصان استفاده شده است. دلیل اینکه مجلس شورای اسلامی به این موضوع پرداخته و آن را مطرح کرده این است که دولت لایحه ای در این زمینه ارائه نکرده است. وی در ادامه اظهار داشت: آخرین قانونی که در بحث فضای مجازی داریم مربوط به سال ۲۰۰۹ است و این هرج و مرج در این زمینه شکاف ایجاد کرده است. فقدان قوانین در این زمینه خطر ایمنی شغلی در این فضا را به دنبال دارد و همچنین حقوق کاربران را تضعیف می‌کند. اگر سیستم عامل های خارجی امروز تصمیم به قطع خدمات خود بگیرند، ما هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. امروزه ما در زمینه فناوری اطلاعات تحریم نشده ایم، اما اگر تحریمی در این زمینه وجود داشته باشد، هیچ تعهدی از طرف پلتفرم های خارجی وجود ندارد. معاون مطالعات فرهنگی مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: دو راهکار برای اداره فضای مجازی وجود دارد، یکی بحث لایه زیرساختی است که فیلتر به آن باز می گردد و دیگری لایه خدماتی است که فیلتر به آن باز می‌گردد. تنظیم کننده ها بازگشته اند، در مورد فیلترینگ در کشورهای مختلف بحث کرده و به مقررات رسیده اند. هدف ما در این پروژه مقررات می‌باشد، تمرکز اصلی ما مقررات است، ما بر فیلترینگ تمرکز نمی‌کنیم. ما استانداردهایی را برای عملکرد سیستم عامل ها در داخل و خارج از کشور تعیین کردیم. پلتفرم هایی که می‌خواهند شروع به کار کنند باید با این معیارها کار کنند. از همراهی شما با نایس وی‌پی‌ان در مسیر مطالعه این مقاله، سپاس گذاریم.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن