سرور ها کجا نگه داری می شوند؟!

مقدمه

برای شروع این ماله و معرفی محل نگه داری سرورها ابتدا لازم است به خود سرور ها اشاره کنیم و اهمیتی که دارند !  

سرورها و اهمیتی که دارند

میتوان گفت که سرورها در دنیای کن.نی راس شبکه ارتباطی ما هستند و سرور ها از نظر سخت افزاری دارای قدرت بسیار بالایی هستند . هم اکنون سرورها برای سیستم سرویس دهنده جهت مدیریت، کنترل و میزبانی استفاده می گردند.  سرورها همچنین  قابلیت دارند که بتوان به عنوان میزبانی یک یا چندین سایت از آن ها استفاده نمود. و همین چند جمله نشان دهنده اهمیت وافری است که سرورها در دنیای امروز ما دارند ؛ از این مکان نگهداری آنها باید از هر جهت ایزوله باشد تا سرورها را در آن نگهداری نمائیم. در نتیجه بهترین مکان برای نگهداری از سروها، دیتاسنترها یا اتاق های سرور می باشند. اکنون می توانیم به موضوع بحثمان که اتاق های سرور یا همان محل نگه داری آن ها است برسیم. اتاق سرور

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور مکانیست که از آن  به عنوان محل نگه داری تجهیزات شبکه استفاده می شود. این مکان از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار  است.   تجهیزات این مکان شامل :
  • سرورها
  • فایروال ها
  • استوریج
برای اینکه با اهمیت سرورها و به خصوص اهمیت محل نگهداری آن ها بهتر و بیشتر آشنا شویم لازم است به این نقطه اشاره کنیم که اگر اتاق سرورها با توجه به استانداردهای موجود راه اندازی شوند، هزینه های نگه داری کاهش میابند و احتمال خرابی تجهیزات کاهش پیدا می کند؛ پس در نتیجه طراحی اتاق سرور اهمیت به سزایی دارد.

ویژگی های اتاق سرور

 

درب ورودی دیتاسنتر

طراحی فضای مرکز نگه داری اطلاعات با توجه به اهمیتی که دارد نباید به گونه ای باشد که تمام افراد بتوانند به ااین اتاق داخل یا از ان خارج شوند . به این صورت که ورود افراد مسئول نیز باید تحت شرایط خاص صورت بگیرد.  

سیستم های کنترل ورود و خروج

برای کنترل بیشتر ورود  و خروج افراد از مرکز اطلاعات لازم است که به طور کامل فضا مجهز به دوربین های مداربسته باشد و هیچ نقطه کوری برای دوربین ها وجود ندشته باشد.

جریان هوای سرور

هوای مرکز اطلاعات باید همواره سرد و خشک باشد زیرا وارد شدن رطوبت به این فضا موجب اختلال در سرور می شود.

کنترل دمای اتاق سرور

افزایش دما باعث آسیب دیدن تجهیزات مرکز داده ها میشود از این رو باید این اتاق مجهز به دستگاه هشداردهنده دما باشد که مسئول به راحتی بتواند افزایش دما را کنترل کند.

حفظ نکات ایمنی در برابر آتش سوزی

در این مکان باید از احتمال حریق نیز به صورت جدی جلوگیری کرد به عنوان مثال با استفاده از رنگ های ضد حریق یا نصب کف کاذب البته باید توجه داشته باشیم که احتمال زیاد اتشسوزی از طریق برق یا همان الکتریسیته است پس باید تجهیزات پیشگیری نیز متناسب با این منشا  باشد. به عنوان مثال : کپسول پودر خشک هوابند و از این قبیل نجهیزات . اتاق سرور

سیستم های روشنایی

سیستم های روشنایی نیز در این مکان اهمیت بسیار زیادی دارند و می توان این سیستم ها ی روشنایی را به گونه ای طراحی نمود که در صورت عدم حضور افراد به طور خودکارخاموش شوند.  

امین انرژی مناسب

یکی دیگر از مواردی که در راه اندازی اتاق سرور باید به آن دقت نمود، تامین انرژی مناسب می باشد. همانطور که می دانید تجهیزات شبکه میزان مصرفی برق بالایی دارند. سرورها نیز باید به صورت ۲۴ ساعته فعالیت کنند و به هیچ عنوان از کار نیوفتند. از همین جهت باید از دستگاه های UPS و ژنراتورها استفاده نمود تا در شرایط اضطراری برق مورد نیاز تامین گردد.   و در آ[ر به چند مورد از اشتباه های رایج این حوزه اشاره میکنیم : اشتباه ۱: عدم در نظر گرفتن کل هزینه مالکیت (TCO) در مرحله طراحی مرکز داده اشتباه ۲: برآورد ضعیف هزینه ساخت اشتباه ۳: تنظیم نادرست معیارهای طراحی و ویژگی های عملکرد اشتباه ۴: انتخاب سایت قبل از وجود معیارهای طراحی اشتباه ۵: برنامه ریزی فضا قبل از اینکه معیارهای طراحی مرکز داده اعمال شود اشتباه ۶: طراحی بن بست اشتباه ۷: سو Mis تفاهم PUE اشتباه ۸: سو Mis تفاهم در مورد گواهینامه LEED : اشتباه ۹: طراحی های بیش از حد پیچیده • عدم ایجاد درک پایه از معیارهای صلاحیت. با مشاهده سند ارجاع شده فوق می توان آن را اصلاح کرد. • پیگیری صدور گواهینامه LEED به عنوان یک فکر بعدی. اخذ گواهینامه LEED از مفهوم طراحی آغاز می شود و پس از اتمام پروژه با یک گواهینامه رسمی به پایان می رسد. در آغاز فرایند برنامه ریزی ، یک شرکت مشاوره ای حرفه ای یا LEED را درگیر کنید.    

جمع بندی

در نهایت می توان گفت مراکز داده از تمامی جهات از استانداردهای لازم برخوردار می باشند و سطح امنیت در آن ها بسیار بالا است، پس مکان مناسبی برای نگه داری سرورها هستند به شرط اینکه در طراحی این مراکز به موارد اشاره شده در مقاله اهمیت داده شده البته که در این مورد موارد قابل توجه بسیار زیاد است اما ما سعی کردیم در این مقاله به مهم ترین و رایج ترین ها بپردازیم.  
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن