وب سایت رسمی دولت روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور قانونی را ممنوع کرده است که استفاده از VPN ها را ممنوع می کند. این امر دسترسی به وب سایت های فیلتر شده در روسیه را آسان می‌کند. امضاء شده. قانونی که قبلاً توسط دوما در روسیه تأیید شده بود، استفاده از خدمات VPN و سایر فن آوری های فیلتر متقلبانه را ممنوع می‌کند که از اول نوامبر سال جاری (حدود چهار ماه دیگر) اجرا می‌شود.
رئیس کمیسیون سیاستگذاری اطلاعات در دومای روسیه گفت: “این قانون فقط دسترسی به وب سایت هایی را که حاوی محتوای غیرقانونی هستند و برای وب سایت های قانونی مشکلی ایجاد نمی‌کند، محدود می کند.”

فیلتر شدن ۶ سرویس vpn توسط روسیه

دولت روسیه برای جلوگیری از دسترسی به محتوای ممنوعه تصمیم گرفته VPN های محبوب در این کشور را فیلتر کند. کاربران از شش VPN برای دور زدن محدودیت های دولتی استفاده کردند، اما به گفته تنظیم کننده های ارتباطات روسیه، این سرویس مسدود شده است زیرا اجازه دسترسی به محتوای غیرقانونی در کشور را می دهد و قانون را نقض می‌کند.
برخی از این VPN ها دارای نام های شناخته شده ای مانند NordVPN و ExpressVPN هستند و کاربران زیادی در سراسر جهان دارند. به گفته Roskomnadzor، تنظیم کننده ارتباطات روسیه که مسئول فیلترینگ اخیر است، این خدمات دسترسی کاربران به اطلاعات و منابع ممنوع را فراهم می‌کند. Roskomnadzor محدودیت های جدیدی را به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر، افراط گرایی و خودکشی اعلام کرده است.
فیلترینگ خدمات VPN این ماه پس از انتخابات پارلمانی روسیه انجام می‌شود. شهروندان روسیه در روزهای ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (۲۶ تا ۲۸ سپتامبر) به پای صندوق های رای می‌روند.
استفاده از VPN در روسیه ممنوع شد
البته این اولین بار نیست که دولت روسیه اقدام می کند. در سال های اخیر، کرملین محدودیت های بیشتری را بر روی اینترنت برای حفاظت از خردسالان و مبارزه با افراط گرایی وضع کرده است.در حالی که روسیه می گوید هدف از چنین محدودیت هایی حفاظت از شهروندان خود است، منتقدان محدودیت های دولت را وسیله ای برای نظارت بر اینترنت و سانسور محتوا می‌دانند. علاوه بر این، روسیه در سال های اخیر تلاش کرده است تا شرکت ها را مجبور به انتقال اطلاعات کاربران به قلمرو خود کند. در پاسخ به این موضوع، شرکت های غربی به ویژه شبکه های اجتماعی در سال های اخیر با جریمه ها و پرونده های قضایی مختلفی روبرو شده اند. کرملین در جدیدترین اقدام خود، گوگل و اپل را متهم به دخالت در انتخابات کرد، پس از اینکه غول های آمریکایی از درخواست حذف برنامه مهم روسیه، الکسی ناوالنی، خودداری کردند.

محبوب ترین فیلتر شکن‌ها در روسیه فیلتر شدن

استفاده از VPN در روسیه ممنوع شد

روسیه دسترسی به ۶ VPN از جمله برخی از هکرهای معروف جهان را در تلاش برای کنترل بیشتر بر اینترنت مسدود کرده است.

به گزارش ایسنا، سازمان ارتباطات روسیه (رم) در بیانیه ای اعلام کرد که NordVPN و ExpressVPN روسیه از جمله ترقه هایی بودند که برای دسترسی به اطلاعات و منابع محدود محدود شده بودند. این مطالب شامل مواردی بود که مقامات روسی آن را افراطی می دانستند، و همچنین اطلاعاتی در مورد مواد مخدر و پورنوگرافی کودکان. در آستانه انتخابات پارلمانی، روسیه تلاش های خود را برای مجازات بسترهای بین المللی از جمله گوگل و فیس بوک به دلیل عدم کنترل دسترسی به اطلاعات، هدف قرار دادن گروه های رسانه ای خارجی و حذف محتواهایی که غیرقانونی تلقی می‌شود، دوچندان کرده است، بارها و بارها جریمه شده است.و به سازمان دیده بان ارتباطات روسیه لیست سفید نرم افزارها و برنامه هایی را که به دلایل فنی از VPN استفاده می‌کنند اعلام کرده است و مجاز به استفاده از آنها خواهد بود. فشار بر شرکت های فناوری خارجی افزایش یافته است. به دلیل عدم حذف محتوا، توییتر به سرعت به دست مقامات روسی رسید. راس کومنادزور به گوگل و اپل هشدار داد که اگر برنامه الکسی ناوالنی را حذف نکنند، در روند انتخابات دخالت خواهند کرد. به گزارش بلومبرگ، در طول سال ها قابلیت های فنی روسیه بهبود یافته است زیرا تلاش می‌کند سرویس پیام رسانی تلگرام را با امتناع از به اشتراک گذاری اطلاعات رمزگذاری شده فیلتر کند. روسیه از زمان تصویب این قانون در سال ۲۰۱۸ این سیستم را ارتقا داده است، که به گفته مقامات روسی این کشور به طور کامل از اینترنت جهانی قطع می‌شود.

چرا فیلترینگ تلگرام در روسیه شکست خورده است؟

با وجود معرفی فیلترینگ تلگرام در روسیه، سازندگان این پیام رسان ها می‌گویند که دسترسی آن در این کشور کاهش چشمگیری نداشته است. این حادثه نتیجه شرایط فنی خاصی است که ممکن است بر فیلترینگ تلگرام در ایران تأثیر گذاشته باشد. از همیاری شما در جهت مطالعه این مقاله از وب‌سایت نایس‌وی‌پی‌ان سپاس گذاریم.