حق کپی رایت و مشکلات مربوط به مسدود بودن وب سایت ها، که ممکن است شامل استفاده از VPN و فیلتر شکن ها نیز شود، به دنبال تغییرات اخیر در دولت کانادا بار دیگر به شدت زیر ذره بین قرار گرفته است. با توجه به پستی که Michael Geist طی این هفته در سایت Toronto Star قرار داده است، Melanie Joly وزیر Canadian Heritage در حال بحث پیرامون حق کپی رایت و استفاده از VPN برای دسترسی به سایت هایی که محدودیت جغرافیایی اعمال کرده اند، می باشد. Geist یکی از اساتید دانشگاه اوتاوا (Ottawa) و یکی از منتقدین همیشگی کپی رایت و قوانین اینترنتی هم در کشور کانادا و هم در سطح بین المللی می باشد . او نوشته است که این جنبه ی دوگانگی قانون مداری و قانون شکنی در زمینه ی دسترسی به محتوای سایت هایی مثل نتفلیکس آمریکایی (ایالات متحده) تبدیل به یک نگرانی در میان مقامات رسمی شده است.
vpn در کانادا مورد تهدید قرار گرفت

vpn و فیلتر شکن در کانادا مورد تهدید قرار گرفت

این دوگانگی نوعی منطقه ی خاکستری قانونی است، یک کاربر فیلتر شکن ممکن است از نرم افزاری برای دسترسی به Netflix آمریکایی استفاده کند. آن ها پولی را برای خرید حق اشتراک پرداخت می کند. با اینکه  سرویس هایی مانند netflix خود مجوز دریافت فیلم ها و برنامه های تلویزیونی را صادر می کنند، ولی نام “Netflix pirate” یا “دزدان netflix” به کاربران VPN ای که از netflix استفاده می کنند داده شده است. این اولین بار نیست که مقامات و شرکت های کانادایی با وی پی ان مبارزه می کنند. در ماه مارس، یکی از مدیران اجرایی  Rogers(Rogers یکی از بزرگ ترین ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی یا ISPs در کشور کاناد می باشد) ، پیشنهاد ممنوع شدن VPNها را ارائه داد. همینطور در ماه ژوئن، رئیس Bell Media که یکی دیگر از بزرگ ترین ارائه دهنده اینترنت کشور کانادا محسوب می شود که ما در مطالب جلوگیری استفاده از VPN در کانادا و مهاجرات ارائه دهندگان vpn از کانادا در این مورد گفتیم، گفته بود که استفاده از VPN برای دسترسی به مطالب سایت هایی که محدودیت جغرافیایی اعمال کرده اند، غیرقابل قبول بوده و به نوعی دزدی به حساب می آید. Geist خاطر نشان کرد که قوانین کپی رایت کنونی بچگانه تر از حالتی است که ممنوعیت کاربرد VPN اعمال شود و همین  موضوع  می تواند قانون گزاران را برای اعمال قوانین جدید متقاعد کند.
  • معنای واقعی ممنوعیت VPN ها چیست؟ آیا به مرحله ی اجرا می رسد؟ اگر اجرا شود وضعیت خیلی از کاربران در حالت تعلیق قرار خواهد گرفت.
Geist می گوید:
درست مانند کاربرد قوانین حقوقی در استفاده از VPN، اجرایی شدن قوانین جدید در زمینه ی استفاده از سرویس های پخش خارجی پیچیده و دشوار است. یا وجود میلیون ها کاربر نتفلیکس کانادایی، تقریبا غیر ممکن است که شخص خاصی را مورد هدف قرار داد. تنها این امکان وجود دارد که با خود سرویس های پخش مقابله کرد. کشور کانادا در حال حاضر با یک سری قوانین محکم وب سایت هایی را که جلوی تخلف ها را نمی گیرند و به اصطلاح ایجاد دوگانگی قانون مداری و قانون شکنی  کرده اند مورد هدف قرار داده است، این وب سایت ها به علت ارائه ی حق کپی رایت به کاربرانی بیش از حد مجاز دچار یک سری مشکلات تجاری شده اند.
یکی از اقدامات امکان پذیر دیگر این است که وب سایت ها را مسدود کنند، اما مسدود کردن سرویس هایی همچون netflix اصلا منطقی نیست. Geist در ادامه افزود:
اگر مقامات دولتی، استفاده از VPN، دسترسی به نتفلیکس آمریکایی و وب سایت هایی که مسدود شده اند را به لیست مورد هدف خود بیفزاید، حق کپی رایت به عنوان یکی از سخت ترین و بحث برانگیزترین مسائل ایجاد شده در دولت جدید به حساب خواهد آمد.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن