افراد فعال در سایبر می توانند برای منافع شخصی خود یا سازمان مربوطه از قدرت موجود در سایبر استفاده کنند یا به نوعی به عنوان سوء استفاده نیز می توان از آن نام برد. در دنیای تجارت این یک تهدید بزرگ محسوب می شود و همواره شرکت ها به دنبال راهکارهایی برای مقابله با آن هستند. براستی چه کسانی در پشت پرده سایبر هستند؟ و یک شهروند چگونه می تواند از اطلاعات خود محافطت نماید؟ در کل جاسوسی سایبر چیست؟ جاسوسی مختص دولت نیست، این کار می تواند در زمینه های تجاری نیز انجام شود چرا که اطلاعات دزدیده شده به همان اندازه که می توانند برای یک شهروند باارزش باشند، می توانند تهدیدی برا او نیز محسوب شوند.

جاسوسی سایبر غالباً شامل تجزیه اطلاعات به پایگاه های داده و فضاهای دیجیتالی برای دستیابی به داده های خصوصی است. اطلاعات سرقت شده پس از آن می توانند توسط شرکت ها یا ملل رقیب مورد استفاده قرار گیرند یا به بالاترین پیشنهاد دهنده فروخته شوند.

جاسوس ها

شرکت ها و دولت ها، از بهترین موارد برای جاسوسان سایبر هستند. در مورد جاسوسی سایبری از دولت ها می توان گفت که یک تهدید برای امنیت ملی یک دولت محسوب می شود. این تهدید مربوط به زمان جنگ نیست بلکه در زمان صلح نیز می توان از این روش استفاده کرد. به طور مثال دولت چین که در سال جاری مورد تهاجم این جاسوسان قرار گرفت. به سرقت رفتن اطلاعات مالی اختراعات یک شرکت یا یک فرد می تواند از نوع جاسوسی سایبر باشد. در این صورت یک تهدید می تواند برای شهروندان باشد. که می تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد؛ به طورمثال به خطر افتادن برند شرکت و …

با اشکال مختلف جاسوسی سایبر در شرکتها آشنا شویم: ۱- بدافزار و ویروس یک سایبری می تواند از بدافزار استفاده کند تا نقاط ضعف یک سیستم یا فعالیت در یک دستگاه را ردیابی کند و از رمزهای عبور کاربر جاسوسی کند. این کار می تواند از طریق کانال های مختلفی انجام شود، اغلب بدون اینکه فرد مورد تهاجم قرار گرفته، حتی متوجه شود. به طور مثال از طریق ایمیل های فیشینگ برای شرکت ها یا افراد خاص.

۲- حمله به دستگاه های ناامن کارمندان شرکت ها، اولین خط دفاع در برابر جاسوسی سایبر هستند. با حمله به دستگاه های شخصی و کاری آنها می توان به شبکه بزرگتر دسترسی پیدا کرد. بطورمثال کارگران یا کارمندانی که به Wi-Fi ناامن در خارج از شرکت کانکت می شوند، راحت ترین گزینه برای هک شدن هستند.

۳- رمزهای عبور اگر کاربران اینترنتی متوجه شوند که کرک کردن رمزهای عبور برای یک جاسوس سایبر چقدر آسان است، رمزهای عبور ساده ای را انتخاب نمی کنند که در عرض چند ثانیه ترک شود. پس انتخاب رمزهای عبور قوی می تواند تا حدودی خطرات حملات احتمالی را کاهش دهد.

۴- هک کردن مستقیم اگر سازمان یا کارمندان آن فراموش کنند که مرتباً آخرین سیستم امنیتی را برای سیستم عامل های خود بروزرسانی کنند، در معرض اخاذی و جاسوسی توسط سایبر قرار می گیرند چرا که این بار جاسوسان با دسترسی مستقیم به پایگاه های داده های شرکت ها حمله می کنند.

 
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن