مقدمه

اینترانت در مقابل VPN:

اینترانت و VPN دو فناوری هستند که در محیط های تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که اگرچه اینترانت فقط اصطلاحی است که برای توصیف شبیه سازی اینترنت استفاده می شود همچنین روشی است که برای اتصال از راه دور به یک شبکه استفاده می شود.   اینترانت فقط یک شبکه محلی است که از فناوری های مشابه اینترنت (مثلا HTTP ، SMTP ، FTP) برای ساده سازی کارها و دسترسی اعضای آنها به منابع و اشتراک داده ها برای اعضای سازمان بسیار آسان تر استفاده می کند. با استفاده از این فن آوری ها ، مدیران می توانند سطوح مختلف دسترسی را به روشی که قبلاً برای اکثر افراد آشناست فراهم کنند. از طرف دیگر ، VPN برای رفع نیاز به ارتباطات ارزان و مطمئن بین دفاتر دوردست ایجاد شد. قبل از VPN ، خطوط اجاره ای وسیله ای مطمئن اما بسیار گران برای دستیابی به این هدف فراهم می کردند.   VPN از یک شبکه عمومی بسیار بزرگتر مانند اینترنت برای انتقال داده ها استفاده می کند زیرا مبدا و مقصد احتمالاً در یک مکان نیستند. برای جلوگیری از بدست آوردن داده ها توسط مأموران جستجو ، از رمزگذاری ها استفاده می شود تا غیر قابل خواندن باشد؟ با استفاده از اینترانت ، رایانه ها معمولاً در همان مجاورت قرار دارند بنابراین نیازی به استفاده از اینترنت و استفاده از سیستم های رمزگذاری پیچیده نیست.   اگرچه برای داشتن یک اینترانت کاملاً کاربردی استفاده از اینترنت ضروری نیست ، اما انجام این کار می تواند قابلیت استفاده از اینترانت را افزایش دهد. این امر اغلب با استفاده از تونل سازی اینترانت از طریق VPN حاصل می شود تا کاربران از راه دور همچنان بتوانند به منابع اینترانت دسترسی داشته باشند گویا به صورت محلی متصل هستند. نیازی به افزودن اقدامات امنیتی به اینترانت نیست زیرا داده ها پس از عبور از VPN و رمزگشایی پس از رسیدن به مقصد ، به طور خودکار رمزگذاری می شوند. دسترسی موفقیت آمیز به اینترانت از طریق VPN با دسترسی محلی به آن تفاوتی ندارد.  

VPN اینترانت

 

VPN های اینترانت:

با استفاده از اتصالات اختصاصی ، دفتر مرکزی شرکت ها ، دفاتر از راه دور و دفاتر شعبه را از طریق زیرساخت مشترک بهم پیوند دهید. مشاغل از سیاست های یک شبکه خصوصی از جمله امنیت ، کیفیت خدمات (QOS) ، قابلیت مدیریت و قابلیت اطمینان برخوردار هستند. مزایای VPN اینترانت به شرح زیر است: – کاهش هزینه های پهنای باند WAN   – سایت های جدید را به راحتی متصل کنید – افزایش زمان استفاده از شبکه با فعال کردن افزونگی لینک WAN در بین ارائه دهندگان خدمات ساخت VPN اینترانت با استفاده از اینترنت مقرون به صرفه ترین وسیله برای پیاده سازی فناوری VPN است. سطح خدمات ، به طور کلی در اینترنت تضمین نمی شود. هنگام اجرای VPN اینترانت ، شرکت ها باید ارزیابی کنند که کدام معاملات را می خواهند بین سطح خدمات تضمین شده ، همه گیر بودن شبکه و هزینه حمل و نقل انجام دهند.   ساخت VPN اینترانت با استفاده از اینترنت مقرون به صرفه ترین وسیله برای اجرای فناوری VPN است. سطح خدمات ، به طور کلی در اینترنت تضمین نمی شود. هنگام اجرای VPN اینترانت ، شرکت ها باید ارزیابی کنند که کدام معاملات را می خواهند بین سطح خدمات تضمین شده ، همه گیر بودن شبکه و هزینه حمل و نقل انجام دهند.   شرکتهایی که به سطح توان تضمین شده نیاز دارند ، باید استقرار VPN های خود را در شبکه IP end-to-end ارائه دهنده خدمات یا به طور بالقوه ، FRAME RELAY یا ATM انجام دهند.  

اکسترانت VPn

  گسترش اتصال به شرکای شرکت و تامین کنندگان در یک محیط شبکه خصوصی گران و سنگین است. اتصالات اختصاصی گران باید به شریک گسترش یابد ، مدیریت و سیاست های دسترسی به شبکه باید مورد مذاکره و نگهداری قرار گیرند و اغلب تجهیزات سازگار باید در سایت شریک نصب شوند. وقتی دسترسی شماره گیری استفاده می شود ، وضعیت به همان اندازه پیچیده است زیرا دامنه های جداگانه شماره گیری باید ایجاد و مدیریت شوند. به دلیل پیچیدگی ، بسیاری از شرکت ها ارتباط خود را با شرکای خود گسترش نمی دهند ، در نتیجه باعث پیچیده شدن روندهای تجاری و کاهش اثربخشی روابط تجاری آنها می شود.   یکی از مزایای اصلی معماری VPN سهولت استقرار و مدیریت اکسترانت است. اتصال EXTRANET با استفاده از همان معماری و پروتکل های استفاده شده در پیاده سازی VPN های اینترانت و دسترسی از راه دور استفاده می شود. تفاوت اصلی در دسترسی مجوز دسترسی کاربران خارجی است که پس از اتصال به شبکه شریک زندگی خود.

جمع بندی

۱٫ اینترانت نوعی شبکه است در حالی که VPN روشی برای اتصال رایانه های دور است ۲٫ VPN از طریق یک شبکه عمومی عبور می کند در حالی که نیازی به اینترانت نیست ۳٫ اینترانت ها می توانند از طریق VPN مستقر شوند اما همه اینترانت ها نیستند.     منبع : E-TUTES
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن