فیلترینگ و رتبه ایران در این بحث
 

آیا “فیلترینگ” مانعی برای کاربران ایرانی است؟

تعدادی از مخاطبان بی بی سی نظرات خود را به صفحه صدای شما ارسال کردند. اکثر این نظرات شامل شکایاتی در مورد سرعت پایین اینترنت و مسدود شدن یا “فیلترینگ” سایت بود. برخی نیز آمارها را بسیار بیشتر از واقعی دانستند.

عیسی نجفی از مشهد نوشت: سرعت پایین اینترنت و استفاده از فیلترهای رنگارنگ این فناوری را در ایران آنقدر ناکارآمد کرده است که قطعاً نمی‌توان از این ضریب نفوذ با شاخص علمی استفاده کرد. و علی از تهران نوشت: “من فکر می‌کنم اکثر کاربران اینترنت فقط چت می‌کنند و اینترنت در ایران فقط برای سرگرمی است. دلیل این امر سرعت پایین در ایران است.”

این پاسخ ها ما را بر آن داشت تا نگاهی به وضعیت اینترنت در ایران و توسعه آن در سال های گذشته بیندازیم و ابتدا ببینیم مردم برای چه اهدافی از اینترنت استفاده می‌کنند و آیا از آن خدمات رضایت دارند. آیا از آن استفاده می کنند یا نه.

 بحث فیلترینگ و رتبه ایران در این بحث

“کاربر” اینترنت چه کسانی هستند؟

یکی از سوالات مهم در مورد اینترنت این است که نظر کارشناسان در مورد آمارهایی که می‌گویند نزدیک به یک سوم ایرانیان کاربر اینترنت هستند، چیست؟

شهرام شریف، مدیر سایت IT ایران، یک سایت خبری تحلیلی در مورد اخبار فناوری اطلاعات، معتقد است که بدست آوردن آمار کاربران اینترنت به راحتی سایر آمارها نیست. آنها می‌گویند تعداد افرادی که از رایانه در خانه استفاده می‌کنند می تواند به افراد زیادی برسد و در عین حال میزان استفاده از هر فرد نیز مشخص نیست. به گفته وی، نوع کاربران و نوع اتصال به اینترنت نیز مهم است.

به گفته این روزنامه نگار فعال در حوزه فناوری اطلاعات، اکثر کاربران در ایران از طریق “dial -up” – سرعت ۵۶ کیلوبیت بر ثانیه – و “به هیچ وجه نباید کاربران اینترنت محسوب شوند” به اینترنت متصل می‌شوند.

مقررات فعلی به ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در ایران اجازه نمی‌دهد تا سرعت بیش از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه را به مشتریان داخلی ارائه دهند. ارائه سرعت بالا فقط برای اشخاص حقوقی مانند شرکت ها امکان پذیر است.

مجید امامی از پارس آنلاین، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در ایران، می‌گوید اگرچه رشد اینترنت در سالهای اخیر بسیار خوب بوده است، اما تعداد ۲۳ میلیون کاربر زیاد به نظر می‌رسد. به برخلاف شهرام شریف، او معتقد است که کاربران سیستم “dial-up” نیز باید در آمار کاربران گنجانده شوند، زیرا این افراد افرادی هستند که به مرور زمان به کاربران حرفه ای اینترنت تبدیل می‌شوند.

آقای امامی، معاون بازرگانی پارس آنلاین می‌گوید در حال حاضر حدود ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزار نفر از خدمات کارت اینترنتی و ۲۰ هزار نفر از خطوط اینترنت پرسرعت شرکت استفاده می‌کنند.

کاربردهای اینترنت در ایران

زمانی بود که بیشتر جوانانی که تازه با پدیده اینترنت آشنا شده بودند از آن فقط برای پر کردن اوقات فراغت خود و شرکت در اتاق های گفتگو استفاده می‌کردند.

اما امروزه بسیاری از موسسات نیز خدمات خود را از طریق اینترنت به مردم ارائه می‌دهند و در عین حال با وجود محدودیت ها، اینترنت همچنان منبع مهم اخبار است.

خواندن یا نوشتن وبلاگ، خواندن اخبار، تفریح​​، خرید آنلاین و پرداخت قبوض از جمله کارهایی است که می‌توان در ایران از طریق اینترنت انجام داد.

در همین حال، آنچه بسیاری از جوانان را به خود جلب کرده است، عضویت در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و FriendFeed است.

مهدی، ساکن تهران که عمدتا از اینترنت برای تحقیقات دانشگاهی و خواندن اخبار استفاده می‌کند، می‌گوید که دوستان و بستگان او که از اینترنت برای چت استفاده می‌کردند، اخیراً به خواندن اخبار یا عضویت در شبکه های اجتماعی روی آورده اند.

او درباره نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی می‌گوید، این سایت ها بیشتر برای به اشتراک گذاری مطالب با یکدیگر هستند. “به عنوان مثال ، وبلاگ نویسان محتوای تولید شده توسط خود یا دوستان وبلاگ نویسان را از طریق این سایت ها به اشتراک می‌گذارند.”

البته نباید فراموش کنیم که دوستیابی یکی از برنامه های کاربردی این سایت ها است که در ایران نیز بسیار محبوب است.

 بحث فیلترینگ و رتبه ایران در این بحث

مسئول “فیلترینگ” کیست؟

چه کسی مسئول تعیین سایت های مسدود شده است، سوالی است که پاسخ دادن به آن آسان نیست.

گفته می‌شود که اصلی ترین متولی مسدودسازی کمیته ای به نام “تعیین مصادیق فیلترینگ” است که تشکیل آن در سال ۲۰۰۲ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. این کمیته متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما است. گفته می‌شود که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها مجری این کمیته است. مقامات هنوز به طور رسمی اعلام نکرده اند که کدام نهاد بر مسدود شدن سایت نظارت می‌کند.

اما در برخی موارد قوه قضائیه برخی سایت های خبری را می‌بندد.

مجید امامی، یکی از مدیران شرکت پارس آنلاین، در این زمینه می‌گوید که آنها به عنوان شرکتی که خدمات اینترنتی ارائه می‌دهد، در مسدود کردن سایت ها دخالتی ندارند. او می‌گوید “فیلترینگ” در ابتدا توسط مخابرات کنترل می‌شد و اکنون در دست قوه قضائیه است.

از همراهی شما با نایس‌وی‌پی‌ان در مطالعه این مقاله سپاس گذاریم.

خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن