مقدمه

  IP ، مخفف پروتکل اینترنت ، پروتکلی است که به رایانه ها کمک می کند تا از طریق شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.  

تفاوت کلیدی

IPv4 یک آدرس آی پی ۳۲ بیتی است در حالی که IPv6 یک آدرس آی پی ۱۲۸ بیتی است. بیت های باینری IPv4 با یک نقطه (.) در حالی که بیت های باینری IPv6 با یک کولن (:) جدا می شوند. IPv4 12 قسمت هدر ارائه می دهد در حالی که IPv6 8 زمینه هدر ارائه می دهد. IPv4 از پخش پشتیبانی می کند در حالی که IPv6 از پخش پشتیبانی نمی کند. IPv4 دارای قسمت های کنترلی است در حالی که IPv6 دارای قسمت های جمع نیست. وقتی IPv4 و IPv6 را مقایسه می کنیم ، IPv4 از VLSM (Mask Subnet Mask طول متغیر) پشتیبانی می کند در حالی که IPv6 از VLSM پشتیبانی نمی کند. IPv4 برای نقشه برداری به آدرس MAC از ARP (پروتکل وضوح آدرس) استفاده می کند در حالی که IPv6 برای نقشه برداری به آدرس MAC از NDP (پروتکل کشف همسایه) استفاده می کند.  

ویژگی های IPv4 :

در زیر ویژگی های IPv4 آورده شده است:
  • پروتکل بدون اتصال
  • ایجاد یک لایه ارتباطی مجازی ساده بر روی دستگاه های متنوع مجاز است
  • به حافظه کمتری و سهولت در به خاطر سپردن آدرس ها نیاز دارد
  • میلیون ها دستگاه از پروتکل پشتیبانی کرده اند
  • کتابخانه ها و کنفرانس های ویدیویی را ارائه می دهد
 

ویژگی های IPv6:

در اینجا ویژگی های IPv6 وجود دارد:
  • زیرساخت آدرس دهی و مسیریابی
  • پیکربندی بدون حالت و بدون حالت
  • پشتیبانی از کیفیت خدمات (OOS)
  • یک پروتکل ایده آل برای تعامل گره همسایه
  IPv4 و IPv6 هر دو آدرس IP هستند که اعداد دودویی هستند. با مقایسه IPv6 و IPv4 ، IPv4 عدد باینری ۳۲ بیتی است در حالی که IPv6 آدرس باینری ۱۲۸ بیتی است. آدرس IPv4 توسط دوره ها جدا می شوند در حالی که آدرس IPv6 با دو نقطه از هم جدا می شوند. هر دو برای شناسایی ماشین های متصل به شبکه استفاده می شوند. در اصل ، آنها یکسان هستند ، اما از نظر عملکرد متفاوت هستند. در زیر تفاوت های اصلی بین IPv4 و IPv6 آورده شده است  

IPv4 و IPv6 چگونه کار می کنند؟

آدرس های IPv4 به “کلاس” با شبکه های کلاس A برای چند شبکه عظیم ، شبکه های کلاس C برای هزاران شبکه کوچک و شبکه های کلاس B تقسیم می شوند. IPv6 از شبکه فرعی برای تنظیم اندازه شبکه با تخصیص فضای آدرس داده شده استفاده می کند. IPv4 از فضای آدرس کلاس برای استفاده چندپخشی استفاده می کند (۲۲۴٫۰٫۰٫۰/۴). IPv6 با استفاده از یک فضای آدرس یکپارچه برای چندپخشی ، در FF00 :: / 8. IPv4 از آدرس های “پخش” استفاده می کند که هر دستگاه را مجبور به توقف و مشاهده بسته ها می کند. IPv6 از گروه های چندپخشی استفاده می کند. IPv4 از ۰٫۰٫۰٫۰ به عنوان آدرس نامشخص و آدرس کلاس از نوع (۱۲۷٫۰٫۰٫۰٫۱) برای بازگشت استفاده می کند. IPv6 به ترتیب از :: و ​​:: ۱ به عنوان آدرس مشخص نشده و loopback استفاده می کند. IPv4 از آدرس های عمومی منحصر به فرد جهانی برای ترافیک و آدرس های “خصوصی” استفاده می کند. IPv6 از آدرسهای منحصر به فرد جهانی و آدرسهای محلی (FD00 :: / 8) استفاده می کند.  

پیاده سازی شبکه های ارس

  Juniper Networks در RFC 5952 در قوانین اختصاصی و نمایش استاندارد برای آدرس های IPv6 مطابقت دارد. این قوانین به این معنی است که دستگاه ها باید همه روش های ورود آدرس را بپذیرند. JUNOS Address Aware یک نمونه کار نرم افزار آدرس دهی و تونل سازی برای روترهای سری MX است که به اپراتورهای شبکه کمک می کند تا آدرس آدرس IPv4 خود را حفظ و گسترش دهند ، از همزیستی IPv4 / IPv6 اطمینان حاصل کنند و از نظر عملی به IPv6 منتقل شوند. KINSTA از چه نسخه پروتکل اینترنت استفاده می کند؟ اگر سایت وردپرسی خود را در KINSTA میزبانی می کنید ، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا KINSTA از IPv4 یا IPv6 استفاده می کند؟ KINSTA در حال حاضر از IPV4 استفاده می کند.   پروتکل اینترنت (IP) به مسیریابی داده ها در اطراف شبکه کمک می کند. برای رسیدن به این هدف ، به هر دستگاه یک آدرس IP اختصاص داده شده است. IPV4 نسخه اصلی است که در سال ۱۹۸۳ راه اندازی شده است. با این حال ، قالب ۳۲ بیتی آن تنها اجازه ۴٫۳ میلیارد پوند آدرس منحصر به فرد را می دهد ، که نمی تواند نیازهای دنیای مدرن را تأمین کند.        

جمع بندی

  برای رفع کمبود آدرسهای منحصر به فرد IPV4 (و ایجاد برخی تغییرات فنی دیگر) ، IPV6 ایجاد شد. IPV6 از قالب آدرس ۱۲۸ بیتی استفاده می کند که ۱۰۲۸ برابر آدرس IPV4 بی نظیر را ارائه می دهد. برای اکثر مردم ، این تنها چیزی است که شما باید بدانید – IPV6 از قالبی متفاوت استفاده می کند و آدرس های بسیار منحصر به فردی نسبت به IPV4 ارائه می دهد. KINSTA از IPV4 استفاده می کند زیرا GCP ، زیرساخت های KINSTA ، هنوز پشتیبانی IPV6 را ارائه نداده است.   منبع: GURU 99    
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن