آیا می‌دانید چه کشورهایی توییتر را مسدود کرده‌اند و چه کشورهایی دیگر این‌کار را نمی‌کنند؟

شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر برای مردم جهان نقش مهمی در به اشتراک گذاشتن اخبار و اطلاعات و ارتباط با دوستانشان دارند. با این حال، بعضی از کشورها ترجیح می‌دهند توییتر را بلاک کنند.

میلیون‌ها نفر از مردم جهان به توییتر عشق می‌ورزند اما کسانی نیز هستند که آن را درک نمی‌کنند و به افتخارش توییت نخواهند کرد. اما برای ۲۸۸ میلیون کاربر فعال ماهانه‌ی توییتر که از این شبکه‌ی اجتماعی استفاده می‌کنند توییت کردن در مورد گربه‌شان تا دیدگاه‌های سیاسی‌شان بخشی از زندگی روزمره است. توییتر بخشی از اعتیاد روزانه ما به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا یوتیوب است.

در حالی که اکثریت ما قادر به وقت گذرانی با دیگر اعضای توییتر هستیم، افرادی هستند که نمی‌توانند در بحث‌ها شرکت کنند، در مورد ورزش مورد علاقه‌شان توییت کنند، و آخرین خبرها را پیگیری کنند. چرا؟ چون کشورشان توییتر را مسدود کرده است.

چه کشورهایی توییتر را مسدود کرده‌اند؟

  • چین

توییتر در چین از مارس ۲۰۰۹ مسدود شده و تا به امروز مسدود باقی مانده است. این مسدودیت بعد از آن اتفاق افتاد که گروهی از اقلیت‌های مسلمان چین از این سایت برای رد و بدل کردن اطلاعاتی استفاده کردند که منجر به شورشی کشنده در شهر زیجیانگ شد. تعداد زیادی از مردم چین هنوز هم با خرید VPN از توییتر استفاده می‌کنند.

  • ایران

توییتر در ایران از سال ۲۰۰۹، بعد از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری مسدود شد. اما این مانع از این نشده است که رئیس جمهور ایران، حسن روحانی، یک اکانت توییتر برای خودش نداشته باشد. روحانی به عنوان رئیس جمهوری معتدل شناخته می‌شود و بیش از ۳۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد.

  • کره شمالی

پیدا کردن ارتباط اینترنتی در کره شمالی کار بسیار سختی است، مگر این‌که آن‌قدر خوش‌شانس باشید که از یک خانواده‌ی ممتاز باشید یا در یک مرکز تحقیقاتی کار کنید، که حتی در آن صورت هم فقط به Kwangmyong، سیستم اینترانت کره شمالی، دسترسی خواهید داشت که پر از تبلیغات حکومتی است.

یک راهنمای تور در سال ۲۰۱۳ در سفر «تیم اوربن» به این کشور برایش توضیح داد:

«مردم کره شمالی به اینترنت دسترسی ندارند به این دلیل که دولت نگران است که مردم چیزهایی را در اینترنت ببینند که دیدگاه‌های ناعادلانه و انتقادی در مورد غرب به آن‌ها بدهد، و دولت دوست دارد که با قطع دسترسی مردم به اینترنت از آبروی غرب محافظت کند.»

با این حال، گاردین به تازگی گزارش داده است که مردم کره شمالی می‌توانند از پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ای قابل حمل استفاده کنند که به آن‌ها تکه‌ی کوچکی از جهان بیرون را نشان می‌دهد.

توییتر در کشور های مسدود و غیر مسدود

مسدودیت توییتر

چه کشورهایی دیگر توییتر را مسدود نمی‌کنند؟

  • امارات متحده عربی

سایت مشبل در سال ۲۰۰۷ گزارش داد که امارات متحده عربی توییتر را مسدود کرده است. هر کس که از درون امارات متحده عربی به سایت توییتر مراجعه می‌کرد با پیام زیر مواجه می‌شد:

«متاسفیم، وب‌سایتی که قصد بازدید از آن را داشتید به دلیل محتویاتش که احتمالاً‌ شامل محتویاتی ناهمگون با دین، فرهنگ، سیاست و ارزش‌های اخلاقی امارات متحده عربی است،‌ مسدود شده است.»

در حال حاضر سایت توییتر در امارات متحده عربی مسدود نیست.

  • مصر

مسئولیت مسدود کردن توییتر در اعتراضات به انتخابات سال ۲۰۱۱ مصر هنوز هم معلوم نیست. بعضی‌ها ادعا کرده‌اند که این کار، کار دولت مصر بوده است، اما توییتر هیچ‌وقت این قضیه را تایید نکرد. بعد از یک هفته، مسدودیت برطرف شد، و به این ترتیب شما می‌توانید بعد از سفرتان به مصر با خیال راحت در مورد تعطیلات‌تان در مصر توییت کنید!

روسیه

در سال ۲۰۱۴ توییتر حساب‌های کاربری مربوط به کاربران روسی حامی سیاست‌های اوکراین را مسدود کرد. طی گزارشی در روزنامه‌ی روسی ایزوستیا، توییتر زیر فشار دولت روسیه و تهدید به مسدودیت کامل سایت توییتر در صورت پاک نشدن توییت‌های ناقض قوانین روسیه، تسلیم شد.

  • ترکیه

در مارس ۲۰۱۴ نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان گفت که توییتر از حکم یکی از دادگاه‌های ترکیه مبنی بر حذف یک سری از لینک‌ها از روی وبسایتش تبعیت نکرده است و بدین ترتیب توییتر را مسدود کرد. اردوغان هیچ وقت طرفدار اینترنت نبود و از توییتر به عنوان یک ابزار خطرناک یاد می‌کند و می‌گوید که بهترین مثال‌های دروغ‌گویی را می‌توان در توییتر پیدا کرد.

رئیس جمهور اردوغان حساب کاربری توییتری با ۶ میلیون دنبال کننده دارد! بله! رئیس جمهور اردوغان واقعاً از توییتر متنفر است. با این‌که دیگر توییتر در ترکیه مسدود نیست بهتر است مراقب باشید که چه می‌گویید. توییت‌های انتقادی به دولت ترکیه یا کامنت‌های طنزآمیز ممکن است به اخطاری از طرف توییتر با این محتوا که شما قانون اساسی ترکیه را نقض کرده‌اید منجر شود که ممکن است باعث پاک شدن حساب کاربری‌تان شود. دیگر کشورهایی که توییتر را مسدود کرده‌اند، یا پست‌ها یا عکس‌های آن را حذف کرده‌اند شامل ونزوئلا، فرانسه، هند، و کره جنوبی می‌شوند.

توییتر از سانسور حمایت می‌کند!

توییتر برای این‌که بتواند در کشورهای به خصوصی فعالیت داشته باشد، در مواردی تسلیم می‌شود و توییت‌هایی که ناقض قوانین آن کشور هستند را مسدود می‌کند. به خاطر تعداد بسیار زیاد توییت‌های هر روزه در توییتر، تقریباً ۵۰۰ میلیون توییت، نظارت و مسدود کردن توییت‌های ناقض قوانین یک کشور برای توییتر غیرممکن است.

در سال ۲۰۱۲ توییتر مقاله‌ای در وبلاگش منتشر کرد که در آن گفته شده :

«از این به بعد ما فقط واکنش نشان خواهیم داد، به این صورت که فقط در مواردی که درخواست قانونی معتبر و قابل اجرایی دریافت کنیم، بعضی از محتویات را محدود خواهیم کرد، و هر درخواست قانونی قبل از اجرایی شدن بررسی خواهد شد. هر محتوایی که توسط ما محدود شده باشد به کاربران آن کشور تحت عنوان محتوای محدود شده نمایش داده خواهد شد. و از این به بعد می‌توانیم آن محتوا را برای بقیه جهان به نمایش بگذاریم.»

دسترسی به توییتر با خرید VPN ( مانند کریو )

میلیون‌ها نفر از مردم جهان از سرویس‌های قابل اعتماد VPN همانند کریو و فیلتر شکن استفاده می‌کنند. VPN یکی از بهترین و ایمن‌ترین راه‌هایی است که توسط آن می‌توانید سانسور دولتی را شکست دهید و سایت‌های سانسور شده همچون توییتر، فیسبوک و یوتیوب را باز کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی کار VPNهای ما از سایت ما بازدید کنید یا به ما ایمیل بزنید.

در کشوری زندگی می‌کنید که توییتر را مسدود کرده است؟ فکر می‌کنید دولت‌ها این حق را دارند که توییتر را مسدود کنند؟ دوست داریم نظرات شما را بشنویم.

خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن