همانطور که در مطلب قبلی ( چه کشور هایی یوتیوب را مسدود کرده اند ( قسمت اول) ) توضیح دادیم ، شبکه ی بزرگ تماشای ویدئو ، یوتیوب در برخی کشور ها مسدود شده است و هر کدام نیز دلایل خاص خودش را دارند که در زیر به برخی از آن ها پرداختیم :

کشور هایی که یوتیوب را مسدود کرده اند

  • چین

یوتیوب در چین بارها مسدود شده است، در مارس ۲۰۰۸ یوتیوب در طی اعتراضات تبت مسدود شد. در مارس ۲۰۰۹ یوتیوب دوباره مسدود شد، با این‌که هیچ اعلام رسمی‌ای برای تایید این اتفاق انجام نشد. متاسفانه از آن سال تا به حال مسدودیت یوتیوب برداشته نشده است، ۶ سال و یوتیوب در چین مسدود است.

  • ایران

ایران در سال دسامبر ۲۰۰۶ یوتیوب را مسدود کرد و اعلام کرد سایتی غیراخلاقی است. دسترسی به این سایت تا سال ۲۰۰۹ محدود شده بود تا این که در سال ۲۰۱۲ پس از آپلود «بی‌گناهی مسلمانان» به این سایت به طور کامل مسدود شد.

  • کره شمالی

مطمئنم از این قضیه که یوتیوب در کره شمالی مسدود است شکه نخواهید شد. بیشتر مردم عادی کره شمالی به اینترنت دسترسی ندارند، فقط آنهایی که از خانواده‌های ممتاز، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند می‌توانند از اینترانت این کشور، Kwangmyong،‌ استفاده کنند.

  • پاکستان

اولین مسدودیت یوتیوب در پاکستان در ۲۲ فوریه ۲۰۰۹ بعد از انتشار چند ویدیوی کفرآمیز انجام شد.

مسدودیت دیگری توسط مقام مسئول شرکت ارتباطات پاکستان در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۲، بعد از این‌که یوتیوب فیلم ضد اسلامی «بی‌گناهی مسلمانان» را حذف نکرد، انجام شد. فیلمی که موجب اعتراضات خشونت آمیز در این کشور و خشم جهان اسلام شد.

قرار بود مسدودیت یوتیوب موقتی باشد، اما خیلی از شهروندان پاکستانی فکر می‌کنند این مسدودیت به خاطر بعضی از گروه‌های مذهبی که به این سایت عنوان «کفرآمیز»‌ بودن را داده‌اند طولانی شده است.

خیلی از این شهروندان نگرانی خود را از راه‌های مختلف بیان کرده‌اند، از جمله KholoBC، اقدامی ابتکاری توسط یک جوان که به سانسور دولتی در پاکستان معترض است.

  • سوریه

یوتیوب برای مدت کوتاهی در سال ۲۰۱۱ در سوریه قابل دسترسی بود، اما مسدود شد و تا به امروز، و هنگام جنگ‌های داخلی سوریه مسدود است.

  • آلمان

تا سال ۲۰۰۹ قسمت اعظمی از یوتیوب برای کابران آلمانی قابل دسترسی نبود. این اتفاق به خاطر اختلافی بین یوتیوب و GEMA، جامعه اجرای موسیقی آلمان، بود. تعداد زیادی از ویدیوها توسط GEMA مسدود شده‌اند. تحقیق جدیدی توسط OpenDataCity نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد ۱۰۰۰ ویدیوی برتر یوتیوب، به این دلیل که یوتیوب احتمال می‌دهد حق موسیقی آن‌ها، از جمله موسیقی زمینه، ممکن است، به GEMA متعلق باشد، در آلمان قابل مشاهده نیستند.

بعضی از دیگر کشورها نیز یوتیوب را به صورت موقتی مسدود کرده‌اند از جمله تاجیکستان و ترکیه.

و اگر حدس زدید که هر دقیقه ۴۸ ساعت ویدیو روی یوتیوب آپلود می‌شود خودتان را تشویق کنید.

همانطور که خواندید هر کشور بنا به دلایلی این وب سایت بزرگ و محبوب را از دسترسی شهروندان خود خارج کرده اند ، اما این دلیل نمی شود که چون یوتیوب در آلمان مسدود است ، شهروندان این کشور دیگر اصلاً به این سایت دسترسی نخواهند داشت ، یکی از راهکار هایی که شهروندان می توانند استفاده کنند خرید vpn مانند کریو است که شما با خرید کریو که سرور های آن در کشور هایی مثل آمریکا است متصل شوید و به عنوان یک شهروند آمریکایی به سایت یوتیوب وارد شوید.

آیا در کشوری زندگی می‌کنید که یوتیوب در آن مسدود است؟ برایمان کامنت بگذارید به ما بگویید این اتفاق چه تاثیراتی روی شما دارد.

خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن