مسدود کردن فیسبوک اتفاقی است که مردم بعضی از کشورها با آن بیش از حد آشنا هستند، اما چه کشورهایی فیسبوک را مسدود کرده‌اند؟

چه عاشقش باشید چه از آن متنفر باشید، فیسبوک یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی وب است، اما به نظر می‌رسد خیلی از کشورها ترجیح می‌دهند این سایت به کلی ناپدید شود. بیش از ۱٫۲۳ میلیارد کاربر در سراسر جهان به فیسبوک عشق می‌ورزند و از این شبکه‌ی اجتماعی برای ارتباط با دوستان، پیدا کردن دوستان جدید، پیگیری آخرین اخبار و گفتن نگرانی‌هایشان، ترس‌هایشان و انتقادات‌شان در مورد دولت کشور خود و دیگر کشورها استفاده می‌کنند.

با این حال خیلی از دولت‌ها نگرانند که با دسترسی شهروندان به این مطالب، اعتبار و جایگاه سیاسی‌شان صدمه ببیند، آن‌ها از انتقاد می‌ترسند، و همچنین این سایت را به عنوانی مکانی برای سازمان‌دهی اعتراضات سیاسی می‌بینند. این دولت‌ها فکر می‌کنند انجام کار شدیدی مثل مسدود کردن فیسبوک و دیگه شبکه‌های اجتماعی، بحث، ابراز نظر و انتقال اطلاعات و آزادی بیان را کاهش می‌دهد.

طی سال‌های گذشته، آزادی اینترنت اعلام کرده است: دولت ترکیه در سال پیش سایت توییتر را، که از این شبکه‌ی اجتماعی برای اعلام فسادهای دولتی استفاده شده بود، مسدود کرد، و در پاکستان یوتیوب، بعد از این‌که این سایت درخواست حذف یک ویدیوی ضد اسلامی را رد کرد، مسدود شد.

چه کشور هایی فیسبوک را مسدود کرده اند

Facebook Censorship

قدرت شبکه‌های اجتماعی به صراحت روشن است، و دولت‌ها تقلا می‌کنند کشورشان را از بقیه جهان ایزوله کنند. و جوابی که به دست آورده‌اند مسدود کردن فیسبوک است!

چه کشورهایی فیسبوک را مسدود کرده‌اند؟

  • چین

چین در سال ۲۰۰۹ بعد از این‌که گروه کوچکی از فعالان از این شبکه برای انتقال اطلاعات‌شان استفاده کردند، اطلاعاتی که موجب اعتراض مرگباری در زیجیانگ شد، این سایت را مسدود کرد.

با این‌که گزارش‌هایی بوده که مسدودیت این سایت برطرف شده اما سایت “blocked in china” فیسبوک را به عنوان سایت مسدود شده در چین اعلام می‌کند.

دسترسی به فیسبوک فقط در مناطق آزاد شانگهای موجود است.

 

  • کره شمالی

اصلاً شهروندان کره شمالی به هیچ محتوای آنلاینی دسترسی دارند؟ در هر صورت مردم این کشور به فیسبوک دسترسی ندارند، در نوامبر سال پیش خبرگزاری روس، TASS گزارش داد که پیونگ‌یانگ مسدودیت سراسری فیسبوک و توییتر را وضع کرده، بنابراین آن دسته‌ی کمی از دیپلمات‌ها و سازمان‌های انسان‌دوستانه که از این سایت استفاده می‌کردند نیز دیگر نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

 

  • ایران

مسدودیت فیسبوک در ایران در سال ۲۰۰۹ بعد از اعتراضات به نتیجه‌ی انتخابات اجرا شد. رئیس جمهور حسن روحانی به عنوان شخصی طرفدار اینترنت آزاد دیده می‌شود. اما اجرای احتمالی طرح جدیدی برای شناسایی هر کاربر اینترنتی که توسط مهندسان در حال پیاده‌سازی است امیدهای او را نابود خواهد کرد.

کشورهایی که فیسبوک را به صورت موقتی مسدود کردند

  • پاکستان

در سال ۲۰۱۰ فیسبوک مسابقه‌ی آنلاینی برای ثبت نقاشی‌های پیامبر مسلمانان، محمد برگزار کرد. وقتی دولت پاکستان از این تصمیم باخبر شد مسدودیت ۲ هفته‌ای روی فیسبوک اعمال کرد. پاکستان به نظارت بر این سایت برای محتوای کفرآمیز ادامه می‌دهد.

  • بنگلادش

در سال ۲۰۱۰ بنگلادش بعد از انتشار کارتون دیگری از پیامبر مسلمانان، محمد، بر روی این سایت، آن را مسدود کرد. مسدودیت بعد از یک هفته برداشته شد و تصاویر نیز حذف شدند.

ویتنام طی سال گذشته فیسبوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی را بارها مسدود کرده است. در ژانویه ۲۰۱۴ ویتنام قانونی تصویب کرد که جریمه‌ی سنگینی، تا ۴۷۰۰ دلار برای کسی که در شبکه‌های اجتماعی، از جمله فیسبوک به دولت انتقاد کند وارد می‌شود.

  • سوریه

دولت سوریه در سال ۲۰۰۷ برای محدود کردن فعالان اینترنتی فیسبوک را مسدود کرد. در سال ۲۰۱۱ رئیس جمهور بشار اسد بعد از پنج سال، مسدودیت این سایت را برطرف کرد.

  • مصر

در سال ۲۰۱۱ وقتی که شهروندان مصری از این سایت برای سازمان‌دهی اعتراضاتشان استفاده می‌کردند این سایت مسدود شد. این مسدودیت چند روز طول کشید.

  • تاجیکستان

در سال ۲۰۱۲ بعد از این‌که کامنت‌هایی در مورد رئیس جمهور امونالی راکمون در این سایت در حال پخش بودند آن را مسدود کرد.

مقامات تاجیکستان سایت‌های زیادی را طی دو سال گذشته مسدود کرده‌اند، سایت‌هایی از جمله فیسبوک، و سایت‌های خبری روسیه، که مثل این‌که به دلیل مشکلات فنی مسدود شدند.

شما در مورد دولت‌هایی که فیسبوک را مسدود می‌کنند چه فکر می‌کنید؟ اگر در کشوری زندگی می‌کنید که فیسبوک را مسدود کرده و در لیست ما نیستید لطفاً ما را با خبر کنید.

با این حال افراد زیادی از کشور هایی که فیسبوک برای آن ها مسدود شده است ، از این شبکه ی اجتماعی استفاده می کنند ، که این کار با خرید vpn هایی مانند کریو امکان پذیر است.

خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن