اصطلاحات امنیت اینترنت و فیلتر شکن می‌تواند برای ما بسیار گیج کننده باشد، برای مثال اینکه VPN چیست و یا DNS چیست. نگران نباشید در این مقاله به بررسی اصطلاحات موجود در دنیا وب مربوط به امنیت اینترنت می‌پردازیم. اصلاحات اصلی دنیای امنیت اطلاعات به چند مورد کلی و اصلی خلاصه می‌شوند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.
واژه نامه VPN

VPN

  • ایمیل ناشناس
در واقع ایمیل ناشناس عبارت است از حساب ایمیلی که قابل ردیابی و شناسائی نباشد، با استفاده از ایمیل ناشناس می‌توانید بدون اینکه مشخصات واقعی شما برای افراد مورد نظر معلوم شود ایمیل های خود را ارسال کنید، حتما پیش آمده که می‌خواهید در وبسایتی ثبت نام کنید اما نمی‌خواهید که آدرس حساب اصلی ایمیل شما در آن وبسایت ثبت شود، به خاطر دلایلی مانند ارسال اسپم های پی در پی و دیگر دلایل، برای مثال سایت هایی که برخی محتوای خاص را فقط به شرط عضویت در وبسایت و ثبت آدرس ایمیل به شما نمایش می‌دهند. سرویس دهندگان رایگان بسیاری امکان ایجاد یک ایمیل ناشناس را برای شما فراهم می‌کنند، اکانت ایمیلی که حتی برای چند دقیقه وجود خواهند داشت و بعد از استفاده شما از بین می‌روند.
  • روش های اتصال
یکی از مواقعی که شما این عبارت را می‌بینید یا می‌شنوید در هنگام اتصال به وی پی ان است؛ در هنگام اتصال به سرویس VPN شما چندین روش اتصال خواهید داشت از جمله این روش ها می‌توان به پروتکل های OpenVPN، PPTP و L2TP اشاره کرد. برای اینکه بهترین کیفیت و بیشترین پایداری و همچنین بالاترین سرعت را از پروتکل های اشاره شده تجربه کنید بهتر است تمامی آنها را امتحان کنید و از بهترین آنها که بهترین شرایط را فراهم می‌آورند استفاده کنید، این موضوع رابطه مستقیم با نوع سرویس دهنده اینترنت شما دارد.
  • DNS (Domain Name System)
واژه مهم و البته پر کاربرد DNS هم یکی از اصطلاحات مهم تحت وب است که شما را واقعا از یک بحران بزرگ به نام به یاد نگاه داشتن آی پی آدرس نجات می‌دهد، در واقع اگر فناوری دی ان اس بوجود نمی‌آمد مجبور بودید برای ورود به هر وبسایت آی پی آدرس آن را حفظ نمایید؛ البته برای افراد متخصص در امر وب استفاده از آی پی آدرس و سر و کار داشتن با آن مهم است اما برای افرادی که حافظه ضعیفی دارند و با به یاد داشتن شماره ها رابطه خوبی ندارند استفاده از نام دامنه یا همان Domain Name بهترین راه حل برای ورود به یک وبسایت است.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن