توییتر و فیسبوک با اتحاد با یکدیگر، قصد به چالش کشیدن تصمیم یک دادگاه ترکیه مبنی بر حذف عکس وکیل کشته شده طی محاصره‌ی هفته پیش ترکیه را دارند.

دولت‌های ناکارآمد در نزدیکی انتخابات چه می‌کنند؟ شبکه‌های اجتماعی را مسدود می‌کنند. این اتفاق در تاریخ ۶ آوریل، بعد از به اشتراک گذاری عکس‌های محاصره‌ی مهلکی که در آن «مهمت سلیم کیراز»،‌ وکیلی که در حال پیگیری مرگ نوجوان «برکین الوان» بود، کشته شد، رخ داد. حالا توییتر و فیسبوک در حال پیگیری قضیه برای به چالش کشیدن سانسور در ترکیه هستند.

مسدود کردن توییتر و فیسبوک به خاطر شوک‌برانگیز بودن عکس‌های به اشتراک گذاشته شده نبود، بلکه فقط عملی برای سانسور بود. نخست وزیر ترکیه، «احمت داووتوگلو»، بعضی از رسانه‌ها را برای “پخش تبلیغات تروریستی” سرزنش کرد. بعضی‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند که مسدود کردن توییتر و فیسبوک برای منحرف کردن توجه مردم از اقتصاد ضعیف و ناکارآمد ترکیه بوده است.

توییتر و فیسبوک در برابر سانسور ترکیه

twitter and facebook

  • این مسدودیت چند ساعت بعد از موافقت شبکه‌های اجتماعی مبنی بر حذف این عکس برداشته شد.

آخرین گزارش شفافیت توییتر می‌گوید که ترکیه بیش از هر کشوری برای حذف مطالب از این سایت درخواست داده است که البته جای تعجب ندارد.اما در حال حاضر اتفاق جالبی در حال رخ دادن است، توییتر و فیسبوک در حال متحد شدن برای به چالش کشیدن تصمیم دادگاه ترکیه مبنی بر حذف عکس وکیل کشته شده هستند. این که نتیجه‌ی این اتفاق چه خواهد بود معلوم نیست. اما شرکت‌های مختلف، از جمله توییتر و فیسبوک، برای این‌که بتوانند درون ترکیه فعالیت کنند باید با قوانین آن کشور سازگاری داشته باشند.کاربران توییتر ناامیدی و ترس خود از رشد قدرت‌طلبی در این کشور را توییت کرده‌اند. با استفاده از هشتگ #twitterisblockedinturkey بیش از ۶۸ هزار بار توییت در ۲۴ ساعت در توییتر پست شده، توییت‌های حاوی خشم و ریشخند‌هایی به رجب طیب اردوغان (که البته خودش اکانت توییتر و بیش از ۶ میلیون دنبال‌کننده دارد).

حامیان حزب عدالت و توسعه‌ی ترکیه از خودشان دفاع کرده‌اند. «طاها اون» به بی‌بی‌سی گفته است که:

«هیچ‌کس حق ندارد ترکیه را به عنوان یک کشور سانسورگر نشان دهد. همه باید به تصمیم دادگاه احترام بگذارند. احترام به دادگاه به معنای احترام به کاربران ترکیه است.»

اما حق آزادی بیان کاربران توییتر ترکیه چه می‌شود؟ نه، مثل این‌که این مورد اهمیتی ندارد.

این اولین بار، و متاسفانه، مطمئنم که آخرین باری هم نخواهد بود که سانسور شبکه‌های اجتماعی در ترکیه انجام می‌گیرد. ماه پیش، زن منتخب ترکیه، «مرو بویوکساراک»، در اینستاگرامش شعری پست کرد که به نظر می‌رسید در حال توهین به رئیس جمهور اردوغان است ( که در مورد این موضوع در مطلب ” سانسور اینترنتی ترکیه – دستگیری ملکه زیبایی ترکیه ” توضیحاتی دادیم ) . این خانم در حال حاضر در انتظار این است که آیا دادگاه استانبول علیه‌اش اقدام خواهد کرد یا خیر.

در مارس ۲۰۱۴، ترکیه تویتر را به دلیل عدم حذف تعدادی از لینک‌های روی سایتش مسدود کرد. هنگام این مسدودیت، نایس وی پی ان مفتخر بود که با گسترش سرویس‌های VPN و فیلتر شکن خود به شهروندان ترکیه، آن‌ها را در مسیر آزادی آنلاین کمک کند.

فکر می‌کنید که این آخرین مسدودیت شبکه‌های اجتماعی قبل از انتخابات ماه ژون است؟ فکر می‌کنید که توییتر و فیسبوک باید به نظرات ترکیه در مورد سانسور احترام بگذارند یا فکر می‌کنید باید آن را به چالش بکشند؟

خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن