فایل سرور یا سرور پرونده چیست؟

فایل سرور یا سرور پرونده چیست؟

فایل سرور یا سرور پرونده چیست؟

سرور پرونده یک سرور مرکزی در یک شبکه رایانه ای است که سرویس گیرنده متصل را قادر می سازد تا به ظرفیت ذخیره سازی سرور دسترسی پیدا کند. این اصطلاح شامل سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای پیاده سازی چنین سروری است. تا زمانی که مجوزهای مربوطه را دریافت کرده باشند ، دسترسی به کاربران می تواند باز ، خواندن ، تغییر ، و حذف پرونده ها و پوشه ها در یک سرور پرونده و همچنین حتی پرونده های خود را در سرور بارگذاری کنید.

سرور پرونده چیست؟

File Server یک سرور مرکزی در یک شبکه رایانه ای است که سیستم های پرونده یا حداقل قسمتهایی از یک سیستم فایل را به سرویس گیرنده های متصل ارائه می دهد. بنابراین سرورهای پرونده یک مکان ذخیره سازی مرکزی برای پرونده های موجود در رسانه های داده داخلی به کاربران ارائه می دهند که برای همه سرویس گیرندگان مجاز قابل دسترسی است. اینجا، مدیر سرور قوانین سختگیرانه ای راجع به اینکه کدام یک از کاربران دارای حق دسترسی هستند تعریف می کند: به عنوان مثال ، پیکربندی یا مجوزهای پرونده مربوط به سیستم فایل مربوطه ، مدیر را قادر می سازد تعیین کند که کدام پرونده ها توسط یک کاربر خاص یا گروه کاربر خاص قابل مشاهده و باز باشد ، و آیا داده ها فقط قابل مشاهده یا اضافه ، ویرایش یا حذف است. با سرورهای پرونده که به اینترنت متصل شده و بر این اساس پیکربندی شده است ، کاربران نه تنها می توانند از طریق شبکه محلی به پرونده ها دسترسی داشته باشند بلکه از دسترسی از راه دور نیز بهره مند می شوند. این امکان را برای دسترسی و ذخیره فایلها در سرور پرونده فراهم می کند حتی زمانی که کاربران در حال حرکت هستند. همه سیستم عامل های مدرن مانند ویندوز ، لینوکس یا macOS می توانند در سرور پرونده استفاده شوند ، اگرچه دستگاه های موجود در شبکه باید با سیستم عامل سازگار باشند. اما سرورهای پرونده فقط برای ذخیره سازی و مدیریت پرونده استفاده نمی شوند. آنها همچنین اغلب به عنوان مخزن برنامه هایی که باید برای چندین شرکت کننده در شبکه قابل دسترسی باشد و به عنوان یک سرور پشتیبان استفاده می شوند.

سرورهای پرونده چگونه کار می کنند؟

سخت افزار مناسب پایه و اساس یک سرور فایل قابل اعتماد است. از همه مهمتر ، البته ، این شامل هارد دیسک است که باید فضای کافی برای پرونده ها و برنامه های لازم ، همچنین سیستم عامل مربوطه و نرم افزار استفاده از کلاینت ها را فراهم کند. سرور همچنین برای پردازش دسترسی پرونده ها و برنامه ها برای کاربران مختلف در اسرع وقت و بدون خطا به حافظه کاری و قدرت پردازش کافی نیاز دارد. اینکه آیا نیازهای سخت افزاری توسط یک رایانه شخصی استاندارد برآورده می شود یا اینکه تنظیمات ویژه سرور در ابتدا لازم است به تعداد کاربران بستگی دارد. پروتکل های خاص شبکه مسئولیت ارتباط بین سرورهای پرونده و کلاینت ها را بر عهده دارند: در حالی که پروتکل SMB) Block Message Block) ساخته شده توسط IBM در شبکه های محلی با ویندوز و دستگاه های macOS استفاده می شود ، رایانه های دارای سیستم های مشابه یونیکس – مانند توزیع های لینوکس – تا حد زیادی کار می کنند با پروتکل NFS (سیستم فایل شبکه). برای ترکیب هر دو نوع پروتکل در یک شبکه واحد ، سرویس گیرنده ها و سرورهای پرونده مبتنی بر یونیکس / لینوکس باید بر این اساس به نرم افزاری مجهز شوند که پروتکل SMB را در این سیستم ها پیاده سازی می کند – به عنوان مثال مجموعه نرم افزار رایگان Samba.

توابع و گزینه های سرور پرونده

دومین کاربرد اصلی سرورهای پرونده پشتیبان گیری از داده ها است. برخلاف هنگام ذخیره و مدیریت مشترک پرونده های مربوطه ، این امر به طور خاص به ایجاد و نگهداری پشتیبان های معمولی – از سیستم یا پرونده های کاربر (یا هر دو) بسته به نیاز اشاره دارد. ذخیره این نسخه های پشتیبان در سرور پرونده ، یک گزینه آسان و ارزان برای نیاز به برنامه ریزی و پوشش دادن نیازهای ذخیره سازی اضافی لازم برای هر مشتری خاص است. این دقیقاً مانند زمانی که از سرورهای پرونده برای میزبانی نرم افزار استفاده می شود و دسترسی به همه کاربران مجاز را فراهم می کند ، کار می کند: از آنجا که سیستم های ترمینال میزبان در گذشته استفاده می شدند ، قدرت محاسبات و ظرفیت ذخیره سازی به راحتی از خارج خارج می شوند ، به این معنی که دستگاه های کلاینت فقط باید اطلاعات را وارد کنند.

از مشکلات سرور پرونده

برای بسیاری از شرکت ها ، استفاده از سرور پرونده به دلایل مختلف قابل تأمل است. اول ، البته مزیت مرکزیت وجود دارد که اطمینان می دهد هر یک از شرکت کنندگان مجاز شبکه می توانند به پرونده های ذخیره شده دسترسی پیدا کنند. این امکان کار مشترک روی این پرونده ها را امکان پذیر می کند. تعارضات بین نسخه های مختلف یک سند را می توان به طور عملی رد کرد ، زیرا برخی اقدامات – مانند ویرایش یا حذف – به محض باز کردن پرونده برای سایر کاربران مسدود است. اگر کاربران مجبور باشند در عوض فایلهای مورد نظر را بر روی سیستم خود به اشتراک بگذارند یا آنها را با استفاده از رسانه قابل جابجایی انتقال دهند ، این امر بسیار زمانبرتر و دست و پا گیرتر خواهد بود – و به احتمال زیاد در نسخه های مختلف پرونده منجر می شود.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن