سرور چیست؟

سرور شبکه چیست؟ سرورهای شبکه رایانه هایی هستند که به عنوان مخزن مرکزی داده ها و برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و توسط بسیاری از کاربران در شبکه به اشتراک گذاشته می شوند. کاربران ممکن است برنامه ها و پرونده هایی داشته باشند که در رایانه های شخصی یا لپ تاپ های خود نگهداری می کنند. اما برخی از پرونده ها و برنامه ها بهتر است در یکی از سرورهای شبکه موجود در بازار هاست شوند که کاربران دیگر را قادر می سازد با اتصال به آن سرور از طریق شبکه به آنها دسترسی پیدا کنند. یکی از مزایای این روش این است که اگر کاربری لپ تاپ خود را گم کند ، مهمترین پرونده های وی در یک سرور شبکه ذخیره می شود. در نتیجه ، با دستیابی کاربر به مشتری جدید شبکه ، بلافاصله در دسترس قرار می گیرند. همکاری نیز توسط این ماشین ها افزایش می یابد. چندین کاربر می توانند در یک سند تغییراتی ایجاد کنند. علاوه بر این ، سرورهای شبکه به بهبود مدیریت فایل و امنیت کمک می کنند.

هدف یک سرور در یک شبکه

با بازگشت به یکی دو دهه قبل ، اصطلاح سرور شبکه امری عادی بود. این سرورها به قدری قدرتمند بودند که میزبان چندین برنامه و تعداد زیادی پرونده کاربر وجود داشت گرچه در عصر مجازی سازی و پردازنده های فوق العاده قدرتمند امروزی ، بخش “شبکه” نام معمولاً حذف می شود. برای انجام این وظایف دیگر نیازی به سرور سطح بالا نیست با این وجود عملکرد همچنان یک بخش حیاتی است. اصطلاح رایج تری که مردم برای نقش سرور شبکه استفاده می کنند ، سرور پرونده است. گرگ شولتز ، تحلیلگر سرور و گروه ذخیره سازی ، گفت: “در برخی موارد ، آنچه ما سرورهای شبکه می نامیدیم ، به ذخیره سازی متصل به شبکه تبدیل شده اند (NAS) ، یا به انواع مختلفی از وسایل یا حتی زیرساخت های همگرا یا فوق همگرا تبدیل شده اند.” بسته بندی سرور شبکه نیز نوع های مختلفی دارد. هنوز می توانید یک سرور فیزیکی خریداری کنید که کاملاً به عنوان یک سرور شبکه عمل کند. متناوباً ، سرورهای شبکه مجازی را می توان روی سرورهای بزرگتری بارگذاری کرد که چندین وظیفه را انجام می دهند. کانتینر و گزینه های مبتنی بر ابر (کلود)  نیز موجود است.

نقش ها و انواع سرور شبکه

با برخاستن و راه اندازی مشاغل ، نکته ای وجود دارد که دیگر نمی توان برای ذخیره اطلاعات به ایمیل یا هارد دیسک محلی اعتماد کرد. داشتن مکانی متمرکز برای ذخیره سازی پرونده ها و همچنین به اشتراک گذاشتن دستگاه هایی مانند چاپگرها راحت تر می شود. بنابراین نقش یک سرور شبکه این است که مجموعه ای از خدمات و دسترسی به منابع موجود در شبکه را به کاربران ارائه دهد. این شامل:
  • مجوزهای شبکه و ورود به سیستم برای کاربران مجاز.
  • دسترسی / ورود به اینترنت برای یک کسب و کار یا یک سازمان.
  • مکانی متمرکز برای ذخیره پرونده ها.
  • دسترسی به دستگاههای مشترک در شبکه مانند چاپگر یا اسکنر.
  • مکانی برای میزبانی برنامه های چند کاربره برای مشاغل مانند سرورهای ایمیل ، ویکی پدیا یا برنامه های نوع صفحه وب ، CRM یا بسته های مالی.
جاناتان سکلر ، مدیر ارشد بازاریابی محصولات در Dell EMC گفت: “استفاده از داده ها و محتوای آنها در حال انفجار است و نیاز به سرور پرونده برای میزبانی فایلهای اشتراک شده هنوز مورد توجه کلیدی برای خریدکنندگان سرور است.”

نحوه ایجاد سرور شبکه

ایجاد سرور شبکه نسبتاً آسان است. سکلر گفت که شبکه سازی برای یک کسب و کار کوچک با یک گروه کاری همتا امکان پذیر است. سرور به عنوان دستگاه  در شبکه قرار می گیرد و صاحبان گروه های کاری می توانند مجوزهای اشتراک برای اعضای گروه کار را تنظیم کنند. با این وجود ، پس از اینکه از چند کاربر فراتر رفت ، استفاده از سیستم عامل سرور برای مدیریت صحیح و کارآمد شبکه ضروری می شود. به عنوان مثال ، تعدادی آموزش و فیلم آنلاین در مورد نحوه نصب شبکه با استفاده از Microsoft Windows Server وجود دارد. روند ساده ، همانطور که در حال راه اندازی هر سرویس گیرنده شبکه است. پس از اتمام ، این مورد فعال کردن سرور پرونده و به اشتراک گذاری ، Active Directory ، چاپ ، نمابر ، ایمیل و سایر توابع مورد نیاز است. این روزها تقریباً هر آنچه شما نیاز دارید در بسته Windows Server موجود است. با این حال ، همه افراد مهارت ندارند و یا نمی خواهند وقت خود را صرف این کار کنند. در هر صورت ، گزینه های خارج از قفسه معمولاً ارزان بوده و شامل تمام قابلیت های لازم هستند. برای کسانی که نمی خواهند زمان لازم را برای نگهداری یک سرور فیزیکی سرمایه گذاری کنند ،یک راه حل و لوازم خانگی در دسترس است که شخص دیگری خدمات و پشتیبانی را مدیریت می کند.  
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن