اغلب شبکه های خصوصی مجازی برای ایجاد محیطی ایمن در اینترنت از شیوه ایجاد تونل استفاده می کنند . برای سادتر شدن مسئله تونل پیوند زدن دو مکان  به یکدیگر است در واقع میانبری برای اتصال دو سرور باهم در اینترنت است . وضعیتی را در نظر بگیرید که شرکت شما در چند شهر مختلف شعبه داشته باشد ارسال داده های تجاری از یک شعبه شرکت شما به شعبه ای دیگر با  اتصالات نا امن اینترنت امری خطرناک و پر ریسک است . در حالت عادی اتصالات اینترنت رمز گذاری نشده اند به همین دلیل هکر ها براحتی قادر خواهند بود تا به داده های شما دسترسی داشته باشند این جریان بیان گر نیازمندی شما به ایجاد یک vpn تونل امن است . وقتی که داده های خود را با استفاده از چنین تونلی ارسال می کنید اشخاص سومی قادر به دسترسی به این داده ها و محتویات نخواهند بود.
تونل

Tunelling

چرا بهتر است یک تونل فیلتر شکن پیکربندی کنید؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باید از تونل وی پی ان ی استفاده کنید . بسیاری از افراد از تونل برای امن سازی منظم اتصالات TCP/IP بین برنامه های کاربردی وب و سرور استفاده می کنند. تونل اطلاعات را قبل از اینکه در محیط اینترنت ارسال شوند رمزگذاری می کند و با این روش از داده ها حفاظت می شود. دلیلی دیگر برای استفاده از تونل vpn می تواند رمزگذاری بروی تمام گشت گذار ها و سایت های مرور شده توسط شما در محیط اینترنت باشد، بنابراین تمام داده های که رایانه شما رو ترک می کنند رمزگذاری شده اند . اتصال  vpn ( کریو )  از پروتکل های مختلفی استفاده می کند . مقایسه هایی ساده درک شما رو از این پروتکل ها بیشتر خواهد کرد : به عنوان مثال شما لپ تاپی سفارش داده اید حالا فرض کنید لپ تاپ  همان پروتکل گذراست ,فروشنده لپ تاپ دستگاه را در جعبه ای بسته بندی می کند که این فرضا همان پروتکلی است که با آن تونل ایجاد می کنند , از جایگاه فروشنده که یکی از پایانه های رابط تونل است ، جعبه ای که حاوی لپ تاپ است بار کامیون می شود (پروتکل حمل و نقل) سپس کامیون حمل و نقل وارد بزرگراه می شود (یعنی اینترنت) و به سمت آدرس شما که مقصد است حرکت می کند وقتی که جعبه رو دریافت می کنید آنرا باز می کنید(پروتکل ایجاد تونل) و لپ تاپ یا همون داده های خودتان رو خارج می کنید

راه اندازی یک اتصال وی پی ان

اغلب اتصالات فیلتر شکن ها از یک پورت محلی برای ایجاد تونل در بین دو ماشین استفاده می کند . به عنوان مثال اگر قصد دارید از پورت محلی(داخلی) ۵۵۵۵ به ریموت پورت ۸۰  با ایمنی به برنامه کاربردی بصورت ریموت متصل شوید باید طبق مراحل زیر پیش بروید : مطمئن شوید که از اتصال فعال SSH  بروی رایانه خود بهره مند هستید این مسئله برای رمزگذاری اطلاعات شما نیاز است مرحله اول نرم افزار Putty را دانلود و آنرا بروی رایانه محلی خود اجرا کنید , هاست نیم (آی پی آدرس) خود و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای دسترسی به SSH را وارد کنید مرحله دوم حالا به Connection->SSH->Tunnels menu بروید شما در اینجا می توانید تونل SSH را پیکربندی کنید. اطلاعات پورت را وارد کنید , حالا نرم افزار Putty  صفحه ای را باز می کند که به یک remote location (مکان دور از مکان شما)متصل می شود. حالا تونل شما برای استفاده آماده است, مرورگر وب یا هر نرم افزار دیگری که می خواید برای local host پیکربندی کنید را اجرا کنید . در این مثال پورت محلی ۵۵۵۵ است و پورتی که قصد دسترسی به آن را داریم ۸۰ است . هم اینک شما تونل امن خود را راه اندازی کرده اید, توجه داشته باشید که شما با اینکار به ریموت سروری دسترسی پیدا می کنید که بروی دستگاه خود شما در حال اجراست ,به همین دلیل است که به آن تونل وی پی انی می گویند, به معنی لینک مستقیم برای ریموت (دسترسی پیدا کردن) کردن به مکان و موقعیت در اینترنت. (منظور از مکان و موقعیت همان معادل Location است که به معنای دسترسی به دستگاهی در ناحیه ای معلوم است) (بطور کلی منظور از Remote Location  دسترسی به مکانی است که در مکان فعلی شما قابل دسترس نیست و از راه دور به آن دسترسی پیدا میکنید)
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن