تفاوت های میان دو پروتکل PPTP VPN و L2TP VPN

 

امروزه بسیاری از ما از VPN یا به عبارت دیگر شبکه های خصوصی مجازی استفاده میکنیم و در مورد VPN ها اطلاعاتی داریم.بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ از VPN استفاده می کنند تا در زمان انتقال و دریافت اطلاعات محرمانه و خصوصی دچار مشکل نشوند و همچنین ارتباط کارکنان آنها از راه دور امن و خصوصی باشند.بسیاری از افراد همچنین از VPN برای غلبه بر فایروال های محدود خود استفاده می کنند و یا محدودیت های جغرافیایی برای دسترسی به کانال های مسدود و محدود شده از سمت دولت دسترسی پیدا کنند.

در این مقاله ما قصد داریم تفاوت های میان دو پروتکل یعنی PPTP VPN  و L2TP VPN را مورد بررسی قرار دهیم ، به طوری که شما می توانید تصمیم بگیرید کدام یک برای استفاده شما بهتر و می تواند نیاز شما را برطرف کند.توجه داشته باشید که هر پروتکل می تواند معایب و محاسن های منحصر به فرد خود را داشته باشد.به طور کلی تفاوت ها را می خاوهیم از نظر نوع پروتکل و رمزنگاری و استفاده اسان مورد بررسی قرار دهیم .

پروتکل PPTP چیست ؟ (Point-to-Point Tunneling Protocol)

PPTP یا پروتکل تونلینگ نقطه به نقطه یک روش قدیمی برای پیاده سازی VPN ها است که توسط مایکروسافت و یکی از ساده ترین پروتکل ها برای پیکربندی پیاده شده است. PPTP VPN دارای سربار کمتری است و آن را سریعتر از پروتکل های دیگر قرار می دهند.با استفاده از این پروتکل کاربران می توانند از راه دور به شبکه های شرکتی از هر ارائه دهنده ی خدمات اینترنت ISP که از این پروتکل پشتیبانی می کنند دسترسی داشته باشند. PPTP VPN داده ها را به صورت ۱۲۸ بیتی رمزگذاری می کند که همین دلیل باعث سرعت بیشتری می شود  و در نتیجه امنیت ضعیف تری داشته باشد.

 

مزایای پروتکل PPTP : 

این پروتکل دارای مزیت های می باشد که به چند مورد اشاره می کنیم :

۱ – سازگاری پیش فرض در ویندوز 

اگر شما با استفاده از یک کامپیوتر در حال اجرا بر روی هر نسخه از مایکروسافت ویندوز ،بخواهید که PPTP VPN را اجرا کنید شما خوشحال می شوید که به راحای اجرا می شود ، چون PPTP به طور پیش فرض در ویندوز پشتیبانی می شود ، این دداین معنی می باشد که پیکربندی VPN PPTP از شما وقت زیادی برای پیکربندی نمی گیرد.

۲ – سرعت اتصال سریع 

هنگامی که شما از یک اتصال PPTP استفاده می کنید، معمولا به دلیل فرایند رمزگذاری پیشرفته سرعت اینترنت شما را افزایش می دهد ربا این حال شما لازم نیست به خاطر سطح امنیت پایین آن نگران باشید.

معایب پروتکل PPTP :

در حالی که این پروتکل دارای مزایای هست ، همچنین دارای محدودیت هایی هم می باشد که به آن اشاره می کنیم.

دارای امنیت ناکافی چون از رمزنگاری ۱۲۸ بیتی استفاده میکند ، بنابراین اگر اطلاعات شما خیلی مهم می باشد می توانید از سایر پروتکل های دیگر استفاده کنید و مورد بعدی عملکرد ضعیف در شبکه های بی ثبات می باشد،هنگامی که در اتصالات ناپایدار استفاد می شود ،PPTP قابل اطمینان ترین پروتکل VPN نیست.

 

پروتکل L2TP پیست ؟ Layer 2 Tunneling Protocol 

پروتکل L2TP نتیجه مشارکت بین سیسکو و مایکروسافت است. این پروتکل VPN امن تر از PPTP ایجاد شد.پروتکل L2tP یک پروتکل تونل زنی مانند PPTP است که به کاربران اجازه میدهد تا از طریق یک شبکه به شبکه مشترک دیگر دسترسی داشته باشند.پروتکل l2tp یک پروتکل ترکیبی است که تمام ویژگی های pptp را دارد ، اما بیش از یک پروتکل حمل و نقل سریعتر (UDP) عمل میکند و در نتیجه فایروال را دوستانه تر می کند.پروتکل L2TP با استفاده از رمزگذاری ۲۵۶ بیت رمزنگاری می کند از این رو منابع بیشتری توسط CPU استفاده می شود.

 

مزایای پروتکل L2TP : 

دارای امنیت بیشتری می باشد : پروتکل l2tp امن تر از pptp می باشدزیرا هیچ آسیب پذیری امنیتی عمده ای ندارد و از مجموعه ی IPSec برای ارائه رمزنگاری کامل ، احراز هویت داده ها ، حفاظت از پخش و همچنین یکپارچگی داده استفاده می کند.

پیکربندی آسان : اگر می خاوهید L2TP را بر روی دستگاه خود نصب کنید ، می توانید این کار را به صورت یکپارچه انجام دهید

بسیار پایدار است : برخلاف PPTP ، پروتکل L2TP بسیار قابل اعتماد است زیرا در هنگام استفاده از اتصالات ناپایدار با هیچ گونه عملردی مواجه نشود.که این امر باعث می شود یک پروتکل بهتر از PPTP برای ایجاد اتصالات امن به یک شبکه راه دور باشد.

معایب پروتکل L2TP : 

همچنین پروتکل L2TP دارای معایبی می باشد که در زیر به آن می پردازیم.

سرعت کمتر در هنگام اتصال : از آنجا که l2tp دو برابر اطلاعات را محاسبه می کند و نیاز به استفاده از CPU بیشتری می باشد شما اغلب سرعت اتصال کمتری را تجربه می کنید و اگر سرعت برای شما مهم است باید از پروتکل PPTP استفاده کنید.

L2tp به راحتی بلاک می شود : هر دو پروتکل pptp و l2tp از پورت های ثابتی استفاده می کنند.که باعث می شود هر دوی انها با استفاده از تکنیک های DPI مسدود شوند که این پروتکل های vpn به راحتی می توانند توسط برخی از فایروال ها شناسایی و مسدود شوند.

  خرید VPN و خرید وی پی ان و خرید کریو در سایت https://nice-vpn.com
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن