تفاوت بین هاست و سرور

تفاوت بین هاست و سرور آیا تا به حال توجه کرده اید که چگونه برخی افراد اصطلاحات “هاست” و “سرور” را تقریباً شبیه به هم استفاده می کنند؟ بله ، این مسئله من را نیز دچار اشکال می کند ، اما به یاد داشته باشید که این افراد ممکن است دانش و تجربه شما را نداشته باشند. به نفع آن افراد اجازه دهید خلاصه کنیم و ببینیم که این اصطلاحات دقیقاً به چه معنا هستند.

تعاریف

معنی هر کلمه یک کار کاملاً ساده است. بنابراین بیایید سریع این موارد را لیست کرده و به سراغ قرار دادن تعاریف در متن برویم.
  • هاست: این دستگاهی مانند رایانه است که به شبکه متصل می شود.
  • سرور: این یک قطعه سخت افزاری یا نرم افزاری است که خدمات را به سایر دستگاه ها یا برنامه های موجود در شبکه ارائه می دهد.
اکنون ما این مسئله را از سر راه خود داریم ، بیایید فقط ببینیم که این اصطلاحات در واقع به چه معنا هستند؟ حالا مختصرا به تعریف هر دو می پردازیم:

هاست چیست؟

هاست می تواند هر دستگاهی باشد که به هر دستگاه دیگری در شبکه متصل یا با آن ارتباط برقرار کند. فقط یک لحظه به این فکر کنید و متوجه خواهید شد. یک شبکه متشکل از هر تعداد دستگاهی است که همه دارای آدرس IP خاص خود (پروتکل اینترنت) هستند. نه تنها که، اما هر یک از آنها نرم افزار خاص خود را دارند که به آنها امکان می دهد هدف خود را در داخل شبکه انجام دهند. آدرس IP برای شناسایی هر دستگاه در هنگام برقراری ارتباط با سایر دستگاه ها وجود دارد. به یاد داشته باشید که هاست های مختلف ممکن است “هاست تیم (host name)” داشته باشند تا شماره IP. در این مورد، DNS (سیستم نام دامنه) نام هاست را به آدرس IP تبدیل می کند که دستگاه ها می توانند آن را بخوانند.

سرور چیست؟

سرور یک نرم افزار یا سخت افزار است که خدماتی را به دستگاه های موجود در شبکه ارائه می دهد. به یاد داشته باشید ، ممکن است دستگاه ها لزوماً هاست نباشند. دستگاه هایی که از این سرویس ها استفاده می کنند (“کلاینت (مشتری)” نامیده می شوند) می توانند از نظر نرم افزاری یا سخت افزاری نیز باشند. شخصی همیشه می پرسد که آیا رابطه بین سرویس گیرنده و سرور “یک به یک” است؟ به خواندن ادامه دهید و سعی می کنم توضیح دهم. اگر این “یک به یک” باشد ، تعداد سرورها و سرویس گیرنده ها ناگهان بسیار بیشتر از حد مجاز می شود. در حقیقت ، یک خبر خوب این است که سرور می تواند به چندین مشتری سرویس دهد و مشتریان می توانند از چندین سرور خدمات دریافت کنند. بنابراین می بینید ، نیازی به وحشت نیست. نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که سرور و سرویس گیرنده می توانند در یک دستگاه یا در دستگاه های جداگانه باشند ، هر کدام از آنها راحت تر است.

انواع مختلف سرورها کدامند؟

انواع مختلفی از سرورها وجود دارد و هرکدام در ارائه خدمات خود تخصص دارند. راز درک سرورهای متخصص این است که بدانید هدف آنها به نام آنهاست. وب سرورها برنامه ای که برای سرور صفحات یا پرونده های HTML طراحی شده است. مرورگر وب یک نمونه معمول است. سرورهای پایگاه داده داده های استفاده شده توسط سایر دستگاه ها را در شبکه ذخیره و مدیریت کنید. سرورهای نامه ایمیل های دریافتی را از کاربران محلی و فرستنده های از راه دور دریافت کنید. آنها همچنین ایمیل های خارج شده را به گیرنده مورد نظر ارسال می کنند. سرورهای پرونده دستگاه های مسئول ذخیره سازی و مدیریت پرونده های داده. آنها به سایر دستگاه های موجود در همان شبکه امکان دسترسی به پرونده ها را می دهند. سرورهای برنامه برنامه هایی در شبکه که منطق برنامه را فراهم می کنند. احتمالاً تاکنون فهمیده اید که همه آنها در مورد مدیریت و ذخیره داده ها ، اشتراک منابع و تفویض محاسبات هستند. بنابراین داشتن یک دستگاه اختصاص داده شده برای یک هدف خاص منطقی است و دقیقاً همان چیزی است که یک سرور در مورد آن استفاده می کند.

در مورد عملکرد آنها چطور؟

تعیین اینکه آیا شما مجدداً به بخشهای قبلی مراجعه می کنید یا خیر ، تعیین این سوال از آنچه آنها انجام می دهند آسان است. به طور خلاصه ، هاست منابع شبکه را به اشتراک می گذارد و مصرف می کند در حالی که یک سرور خدمات را ارائه می دهد و منابع شبکه را به اشتراک می گذارد.احتمالاً بدیهی است که برای عملکرد صحیح و کارآمد به شبکه ای با میزبان و سرور نیاز دارید.

نحوه انتخاب سرور صحیح

اگر بخشهای قبلی را با دقت بخوانید ، احتمالاً مورد بسیار مهمی را متوجه خواهید شد. سرورها را معقولانه انتخاب کنید ، در غیر این صورت ممکن است در نهایت با یک اتاق IT مملو از دستگاه های گران قیمت و کم استفاده شوید. اولین چیزی که هنگام انتخاب سرور در نظر گرفتن اهمیت برخی از ویژگی ها و میزان استفاده از آنهاست.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن