انواع پروکسی های موجود و کاربرد های آن ها

  در مطالب قبل در کامل درباره ی پروکسی صحبت کردیم در این قسمت درباره ی انواع آن صحبت خواهیم کرد:

۱- پروکسی معکوس

این نشان دهنده سرور وی پی ان  است. در صورت وجود چندین وب سایت در سرورهای مختلف ، این وظیفه یک سرور پروکسی معکوس است که به درخواست انجام شده توسط مشتری گوش فرا دهد و به وب سرور خواسته شده هدایت شود. این موارد معمولاً در منطقه DMZ برای خدمات در دسترس عموم قرار می گیرند اما از هویت واقعی میزبان نیز محافظت می کنند. این برای کاربران خارجی شفاف است زیرا کاربران خارجی قادر به شناسایی تعداد واقعی سرورهای داخلی نخواهند بود. وظیفه پروکسی معکوس است که بسته به تنظیمات سرورهای داخلی جریان را هدایت می کند. درخواستی که برای عبور از شبکه خصوصی محافظت شده توسط دیوارهای آتش ایجاد شده به یک سرور پراکسی احتیاج دارد که به هیچ یک از سیاست های محلی عمل نمی کند. این نوع درخواست از مشتری با استفاده از سرورهای پروکسی معکوس انجام می شود. این همچنین برای محدود کردن دسترسی سرویس گیرنده ها به داده های حساس موجود در سرورهای خاص استفاده می شود.

۲٫ سرور پراکسی وب

این نوع پروکسی ها درخواست های HTTP را به جلو منتقل می کنند. این درخواست همان درخواستهای HTTP است ، فقط URL به جای مسیر منتقل می شود. درخواستی ارسال می شود که سرور پروکسی به آن پاسخ می دهد. نمونه هایی از این پروکسی ها Apache ، HAPProxy هستند. راه حل مشکلات چندین سرور پراکسی توسط پروتکل پیکربندی خودکار پروکسی کلاینت (مشتری – کاربر) -سرور حل می شود.

۳٫ پروکسی ناشناس

این نوع سرور پروکسیی است که آدرس IP اصلی ایجاد نمی کند. اگرچه این سرورها قابل تشخیص هستند ، اما ناشناس بودن دستگاه مشتری را فراهم می کند.

۴٫ پروکسی ناشناس پیشرفته

این نوع سرور پروکسی اجازه شناسایی آدرس IP اصلی را نمی دهد و همچنین هیچ کس نمی تواند آن را به عنوان سرور پروکسی شناسایی کند.

۵٫ پروکسی شفاف

این نوع سرور پروکسی هرگز هیچ ناشناسیی به مشتری ارائه نمی دهد ، در عوض ، آدرس IP اصلی را می توان به راحتی با استفاده از این پروکسی تشخیص داد. هنوز هم از آن استفاده می شود که به عنوان حافظه پنهان وب سایت ها عمل می کند. یک پروکسی شفاف همراه با gateway منجر به ایجاد یک سرور پراکسی می شود که در آن درخواست های ارتباطی ارسال شده توسط IP مشتری هدایت می شوند. این تغییر مسیر بدون پیکربندی آدرس IP مشتری رخ می دهد. این تغییر مسیر به راحتی توسط سرصفحه های HTTP موجود در سمت سرور قابل تشخیص است.این موارد به عنوان رهگیری پروکسی ، پروکسی درون خطی و پروکسی جعلی نیز شناخته می شوند.

نحوه ی کارکرد پروکسی شفاف:

ارتباطات را در سطح شبکه و بدون نیاز به هیچگونه پیکربندی رهگیری می کند. همچنین به عنوان یک دروازه یا روتر کار می کند که ارتباطات را بدون ایجاد تغییر در درخواست ها یا پاسخ های عبور دهنده از سرور ، تأیید می کند.

موارد استفاده:

این نوع پروکسی ها معمولاً در سطح تجارت برای اجرای خط مشی ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین سعی می شود از هرگونه حمله به سرورها جلوگیری کند.

۶٫ پروکسی CGI

این نوع پروکسی ها برای دسترسی بیشتر وب سایت ها ساخته شده اند.

نحوه ی کارکرد این پروکسی:

این درخواست ها را برای هدف قرار دادن URL ها با استفاده از فرم وب می پذیرد ، پردازش می کند و نتیجه را به مرورگر وب باز می گرداند. به دلیل VPN ها و سایر سیاست های رازداری از محبوبیت کمتری برخوردار است اما این روزها نیز درخواست های زیادی دریافت می کند. استفاده از آن به دلیل ترافیک بیش از حد که می تواند به وب سایت منجر شود پس از تصفیه محلی کاهش می یابد و در نتیجه منجر به آسیب های جانبی به سازمان می شود.

۷٫ پروکسی پسوند(سوفیکس)

این نوع سرور پروکسی نام پروکسی را به محتوای درخواست شده از پروکسی به URL متصل می کند. این نوع پروکسی سطح بالاتری از ناشناس ماندن را حفظ نمی کند.

کاربرد این نوع پروکسی:

این برای دور زدن فیلترهای وب استفاده می شود. استفاده از این پروکسی آسان است و به راحتی قابل اجرا است اما به دلیل وجود تعداد فیلتر بیشتر یا فیلتر وب کمتر از آن استفاده می شود.

نتیجه گیری:

سرورهای پروکسی در انواع مختلف ناشناس ماندن در سطوح مختلف یا به عنوان مشتری یا به عنوان ارائه دهنده خدمات ، به آنها کمک می کنند. این به مقاومت در برابر امنیت اطلاعات کاربران مختلف و همچنین شبکه داخلی کمک می کند. انواع مختلفی از پروکسی در دسترس است که پروتکل های مختلف مسیریابی را دنبال می کنند و در سطوح مختلف بی هویتی استفاده های مختلفی را ارائه می دهند.
خرید vpn خرید کریو خرید وی پی ان خرید فیلترشکن